Podsumowanie gospodarki odpadami w Katowicach. Wciąż nie jest dobrze
Wytwarzamy coraz więcej odpadów, poziom segregacji rośnie powoli. Z pierwszych podsumowań 2019 roku, poczynionych przez MPGK wynika, że przeciętny katowiczanin nadal produkuje więcej śmieci, niż wynosi średnia krajowa – o około 50 kg rocznie. Choć rośnie liczba odpadów segregowanych, to jakość tej segregacji nadal pozostawia wiele do życzenia – podkreślają specjaliści. Najszybciej w mieście zapełniają się pojemniki na metale i tworzywa sztuczne.
W 2019 roku mieszkaniec Katowic wyprodukował średnio około 375* kilogramów odpadów. Nieznacznie wzrosła ilość odpadów selektywnie zbieranych. Liczba udostępnionych mieszkańcom pojemników do selektywnej zbiórki wynosi już niemal 5900 sztuk, z czego aż 162 to nowoczesne pojemniki pólpodziemne. W 2019 roku wydano mieszkańcom również ponad 1,5 mln sztuk worków na odpady selektywnie zebrane ( szkło, makulatura, tworzywa i bio) – wynika z podsumowania roku przygotowanego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach. Wraz z początkiem roku MPGK udostępniło także na swojej stronie harmonogram wywozu odpadów na rok 2020 w formie przyjaznej wyszukiwarki.
Nowy harmonogram wywozu odpadów już w grudniu trafił do mieszkańców miasta. Wraz z początkiem roku 2020 jest on także dostępny poprzez wyszukiwarkę na stronie mpgk.com.pl/dla-mieszkancow. W prosty sposób można tam sprawdzić kiedy pod danym adresem wywożone będą odpady, z podziałem na poszczególne frakcje. To niezwykle istotne wziąwszy pod uwagę rosnące wymogi Unii Europejskiej regulujące wymagany poziom recyklingu.
– W 2019 roku zaobserwowaliśmy wzrost ilości selektywnie zbieranych odpadów odbieranych od mieszkańców Katowic. W stosunku do roku ubiegłego o ok. 10% . Jednak w dalszym ciągu nie są to wielkości satysfakcjonujące, a odpady trafiające do nas są niestety znacznie zanieczyszczone. Stosunkowo dużo potencjalnych surowców w dalszym ciągu znajduje się w pojemnikach na odpady zmieszane, zwłaszcza przy zabudowie wielorodzinnej. Niestety mieszkańcy w dalszym ciągu nie mają także świadomości, że niezgniecione odpady kartonowe i plastikowe zajmują dużo miejsca, co powoduje szybkie przepełnianie pojemników i generuje olbrzymie koszty logistyczne. Mówiąc obrazowo – śmieciarki bardzo często wożą więcej powietrza niż odpadów – wyjaśnia Robert Potucha, wiceprezes MPGK Katowice.
Warto pamiętać, że system przetwarzania odpadów w Katowicach jest jednym z najnowocześniejszych w kraju. Katowice przodują w aglomeracji m.in. pod względem częstotliwości odbioru odpadów: ulegających biodegradacji, wielkogabarytowych i budowlanych. W latach 2013-2019 częstotliwość odbioru niektórych grup odpadów wzrosła nawet o 108%. Jako jeden z nielicznych MPGK stosuje innowacyjne rozwiązania, m.in. pojemniki półpodziemne. W tej chwili na terenie miasta funkcjonuje ich już 225 z czego 162 służą do selektywnej zbiórki a do pozostałych – trafiają odpady zmieszane. Łącznie MPGK udostępnia mieszkańcom już niemal 5900 pojemników do selektywnej zbiórki. Najwięcej – zgodnie z zapotrzebowaniem – tych na metale i tworzywa sztuczne.
W 2020 roku, w ramach unowocześniania taboru MPGK planuje także zakup kilku śmieciarek napędzanych gazem ziemnym. Spółka zamierza także wprowadzić kolejne udogodnienia związane z obsługą klienta – m.in. wydłużyć w wybrany dzień godziny pracy Biura Obsługi Klienta a także wdrożyć elektroniczny system kontaktu z BOK.
* Średnia roczna ilość odpadów odebranych od mieszkańca z wyłączeniem gruzu oraz odpadów komunalnych
z działalności gospodarczej