Wiktor Baranek powrócił na Załęże [GALERIA]
Czarno-biały baner z podobizną Wiktora Baranka pojawił się niedawno na ścianie kamienicy przy ulicy Narutowicza. Wielkoformatowy wydruk jest częścią Dzielnicowej Galerii Niepodległości, stworzonej z powiększonych fotografii osób żyjących w mieście przed stu laty.
Dzielnicowa Galeria Niepodległości
Instytucja Katowice Miasto Ogrodów zwróciła się do mieszkańców Katowic z prośbą o dostarczenie zdjęć z rodzinnych archiwów. Szukała fotografii wykonanych w latach 1918 – 1922. Jest to okres, w którym odbywał się proces przyłączania Katowic i Górnego Śląska do młodego państwa polskiego. Instytucji organizującej tę akcję szczególnie zależało na portrety ludzi, którzy brali udział w tamtych wydarzeniach czy też generalnie żyli w tamtym czasie.
Banery z fotografiami pojawiły się w kilku dzielnicach Katowic, wśród których jest również Załęże. W dzielnicy tej pojawiła się fotografia Wiktora Baranka. Trafiła ona do Muzeum Historii Katowic wraz z wieloma innymi, dzięki rodzinie działacza załęskiego.
Mężczyzna z fotografii
Wiele osób zapewne zastanawia się, kim jest mężczyzna spoglądający dumnie ze ściany kamienicy na rogu Pośpiecha i Narutowicza. Wiktor Baranek – rodowity załężanin. Urodził się 18 września 1890 roku, a w swoim 81-letnim życiu zasłużył się swojej dzielnicy, miastu i ojczyźnie.
Doktor Antoni Steuer, pracujący w Dziale Historii Muzeum Historii Katowic, wymienia dokonania Wiktora Baranka: – Działacz narodowy, w latach 1903-1910 członek Towarzystwa Gimnastycznego Sokół I Katowice, współzałożyciel istniejących od 1911 roku: Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Załęże, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Bogucice oraz Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Dąb. Uczestniczył w Zlocie Grunwaldzkim w 1910 roku, był członkiem Stałych Drużyn Sokolich. W 1919 roku przystąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Wiktor Baranek brał udział w I, II, III Powstaniu Śląskim, w ostatnim jako wachmistrz żandarmerii polowej. Po 1922 roku był działaczem Polskiego Związku Zachodniego, pracował w Urzędzie Wojewódzkim Śląskim w Katowicach. Odznaczono go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasług.
Wiktor Baranek zmarł 16 stycznia 1971 roku w Katowicach.
Zatrzymane w kadrze
Podziękowania dla Muzeum Historii Katowic za udostępnienie części fotografii z bogatego zbioru materiałów dotyczącego Wiktora Baranka.