Dobiega końca remont basenu przy Gliwickiej

Basen znajdujący się na terenie MOSiR przy Gliwickiej 214 ubiegłego lata został zamknięty ze względu na zły stan techniczny. W tym roku rozpoczął się jego remont, dzięki czemu jeszcze w tym sezonie letnim zostanie ponownie oddany do użytku mieszkańcom Katowic.

Owocne starania

Pan Marek Hypa, kierownik Obiektu Sportowego „Gliwicka” starał się o zwrócenie uwagi władz miejskich na problem zniszczonego basenu. W rozmowie z nami powiedział: – Na początku września ubiegłego roku na terenie Ośrodka Sportowego Gliwicka odbył się festyn dzielnicowy zorganizowany przez Radę Jednostki Pomocniczej Nr 7 – Załęże, na czele z jej przewodniczącym panem Andrzejem Korolem. W trakcie festynu mieliśmy przyjemność gościć m.in. Wiceprezydenta Miasta Katowice pana Mariusza Skibę oraz radną miejską panią Krystynę Panek, którzy wykazali duże zainteresowanie naszym obiektem, a mianowicie uszkodzonym basenem. Po oprowadzeniu ich po terenie basenu oraz szczegółowym przedstawieniu przyczyny awarii wraz z panem Andrzejem Karol prosiliśmy o wsparcie przy planowanym budżecie na rok 2020 w celu wyremontowania basenu, gdyż cieszy się on dużym zainteresowaniem okolicznych mieszkańców. Nadmieniliśmy również o wzięcie pod uwagę montażu oświetlenia w przylegającym do obiektu parku ze względów bezpieczeństwa osób, które często przez park przechodzą, a jednocześnie wpłynęłoby to na ograniczenie dewastacji m.in. naszego ogrodzenia oraz ławek w parku.

Dla wzmocnienia apelu dzielnicy w sprawie remontu basenu, również radni dzielnicowi podjęli stosowne działania. W tym celu Rada Jednostki Pomocniczej nr 7 przesłała w ubiegłym roku pismo do Dyrektora MOSiR Katowice, którego treść można przeczytać tutaj. Działania odniosły pożądany efekt i remont niecki basenu znalazł się w budżecie Katowic na rok 2020.

Prace remontowe

Jak dowiedzieliśmy się, na basenie trwają prace polegające na remoncie niecki basenowej w poszczególnych etapach:

 • skucie starych płytek ceramicznych,
 • usuwanie starych zapraw klejowych oraz równanie podłoża i ścian niecki basenowej,
 • wylanie nowych rynien przelewowych w celu dopasowania ich do profilu pod kątem montażu blachy nierdzewnej – z blachy nierdzewnej będą wykonane rynny przelewowe oraz obrzeża zewnętrzne rynien, jak również murek znajdujący się od strony budynku.
 • po wyrównaniu podłoża, wyłożenie specjalnej włókniny, na którą przykleja się folie basenową.

Planowane zakończenie remontu basenu jest przewidziane na koniec miesiąca lipca, jeśli dopiszą warunki pogodowe. Jak tłumaczy kierownik obiektu, w przypadku deszczu lub zawilgocenie włókniny nie ma możliwości klejenia folii. Jednak na chwilę obecną prace przebiegają planowo.

basen katowice załęże
Remont basenu / Fot. Ewa Inn
Gdy skończy się remont basenu

Marek Hypa zastrzega, że po zakończeniu remontu potrzebnych jest jeszcze kilka dni na wykonanie pewnych czynności i dopełnienie procedur: – Po zakończeniu prac przystąpimy do czyszczenia i dezynfekcji niecki basenowej w celu napełnienia jej wodą. Po napełnieniu basenu, które trwa 2 dni, potrzebne są kolejne 3-4 dni, by całą wodę przefiltrować oraz poddać ją odpowiedniej dezynfekcji. Wzywa się wtedy laboratorium, w celu pobrania próbek wody do badań. Następnie musimy czekać na wyniki, około 7 – 10 dni roboczych, po otrzymaniu wyników tylko i wyłącznie pozytywnych (nie stwierdzających żadnych uchybień) możemy otworzyć basen.

basen na załęzu katowice
Remont basenu / Fot. Ewa Inn
basen mosir katowice
Remont basenu / Fot. Ewa Inn
basen załęze
Remont basenu / Fot. Ewa Inn
basen na załężu
Remont basenu / Fot. Ewa Inn
basen katowice gliwicka
Remont basenu / Fot. Ewa Inn

2 myśli na temat “Dobiega końca remont basenu przy Gliwickiej

 • 20 lipca 2020 o 11:52
  Permalink

  No fajnie by było gdybyśmy mogli się popluskać w tym basenie jeszcze w tym roku

  Odpowiedz
 • 9 sierpnia 2020 o 03:16
  Permalink

  no szał, jeszcze tylko odbiory techniczne i już pod koniec wakacji go udostępnią, jak to u developra Marcina…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *