Gliwicką i Chorzowską połączy krótka linia tramwajowa

Na Śląsku przez 40 lat nie budowano nowych linii tramwajowych, to jednak ma się zmienić. Wśród zaplanowanych trzech nowych odcinków znajdzie się m.in. linia, która połączy bezpośrednio ulicę Gliwicką z Chorzowską.

Ma to być krótki odcinek biegnący ulicą Grundmanna, który połączy dwie linie tramwajowe w zachodniej części Katowic. Dzięki temu nastąpi skierowanie tramwajów z Zawodzia w kierunku centrum Chorzowa bez konieczności zawracania na pl. Wolności w Katowicach.

Tramwaj Załęże
Projektowana obwodnica tramwajowa

Dwukierunkowy odcinek powstanie po zachodniej stronie ulicy Grundmanna i pozwoli na jazdę po wszystkich relacjach skrętnych. Długość pojedynczego toru to ok. 0,65 km. W ulicę Grundmanna tramwaje będą mogły wjechać zarówno od strony Chorzowa jak i od strony Ronda. Nad Drogową Trasą Średnicową zostanie wybudowany wiadukt tramwajowy. Zadaszone przystanki staną na samym początku ulicy Grundmanna.

Nowa linia tramwajowa wzdłuż ulicy Grundmanna będzie realizowana w ramach „Zintegrowanego projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego”. Jest częścią większej inwestycji Tramwajów Śląskich, wartej ponad miliard złotych.

Prawdopodobnie realizacja inwestycji nie zostanie ukończona przed oddaniem do użytkowania Face2Face Business Campus, który ma być oddany do użytkowania w trzecim kwartale 2020 roku. W biurowym kompleksie budowanym obok projektowanej linii tramwajowej, prawdopodobnie znajdzie zatrudnienie 4,5 do 6 tys. pracowników. Dla obsługi tych osób przy ulicy Grundmanna ma powstać nowy przystanek tramwajowy.

2 myśli na temat “Gliwicką i Chorzowską połączy krótka linia tramwajowa

  • 11 marca 2019 o 20:08
    Permalink

    Widząc jak inne miasta inwestują w transport szynowy, cieszy nawet te 0,65 km u nas. Miejmy nadzieję, że odcinek na Grundmanna oraz planowany tramwaj na południe Katowic, to nie ostatnie słowo w tym temacie.

    PS. Autorce portalu gratuluję pomysłu i wykonania. Dziękuję za Pani pracę na rzecz naszej dzielnicy!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *