Jest zgoda na rozpoczęcie budowy siedziby prokuratury przy ulicy Gliwickiej

Wczoraj Prezydent Miasta Katowice wydał oficjalną decyzję o pozwolenie na budowę siedziby centralnej prokuratury, która powstanie przy ulicy Gliwickiej i Drogowej Trasie Średnicowej, naprzeciwko Auchan, w sąsiedztwie Zboru Zielonoświątkowców i firmy Mazak.

W gmachu tym będzie znajdować się sześć różnych prokuratur. Jak czytamy w obwieszczeniu Prezydenta Miasta Katowic, powstanie budynek biurowy wraz z zagospodarowaniem terenu, założeniem parkowym, parkingami naziemnymi, garażem otwartym, drogami wewnętrznymi i siecią oświetlenia. Oczywiście powstaną też wszelkie możliwe instalacje, czyli sieć elektryczna, fotowoltaiczna, cieplna, elektroenergetyczna, wentylacja mechaniczna, klimatyzacja, kanalizacja wodociągowa, sanitarna i deszczowa, w tym podziemny zbiornik retencyjny na deszczówkę.

Katowice-Załęże nowa prokuratura
Wizualizacja / Ostrowscy Architekci
Jest zielono, będzie czarno-czerwono

Siedziba prokuratury zostanie wybudowana na działce o powierzchni 3,5 hektara przekazanej przez miasto. Dzisiaj teren ten porośnięty jest drzewami, odcinającymi Kolonię Mościckiego od hałaśliwej DTŚ-ki. Konieczność pożegnania się z kolejnym zielonym obszarem mieszkańcy Załęża przyjmują z goryczą. Małym pocieszeniem może być fakt, że  na części działki położonej bliżej firmy Mazak, zaplanowano nowy teren zielony, ogólnodostępny również dla okolicznych mieszkańców.

Budynek, według projektu mającego podkreślać hierarchiczną strukturę prokuratury, będzie miał czarną elewację z czerwonymi elementami lameli, inspirowaną  prokuratorską togą w kolorze czarnym z czerwonymi akcentami na żabocie i obszyciach. Niewysoki budynek w kształcie litery U będzie składał się z dwóch części połączone ze sobą łącznikami. Całość będzie postawiona na części garażowej, która pomieści 500 samochodów.

Kiedy finisz?

Inwestycję wycenianą na  190 mln złotych sfinansuje skarb państwa. Zakłada się, że przeniesienie wszystkich prokuratur działających w Katowicach, czyli okręgowej, regionalnej, wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej i czterech Prokuratur Rejonowych, nastąpić za trzy lub cztery lata.

nowa siedziba prokuratura Katowice
Wizualizacja / Ostrowscy Architekci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *