Jesteś za nocną prohibicją w dzielnicy Załęże? Niebawem ruszą społeczne konsultacje

Włodarze Katowic chcą poznać zdanie mieszkańców katowickiej dzielnicy Załęże na temat wprowadzenia nocnej prohibicji na tym terenie. W związku z tym od 21 listopada do 5 grudnia będzie można wyrazić swoją opinię w sprawie zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych w załęskich sklepach. 

Za czy przeciw?

Jednym z powodów buntu części załężan przeciwko całodobowej sprzedaży alkoholu jest uciążliwość sąsiedztwa sklepów monopolowych. Nocne sklepy są często swoistym miejscem spotkań głośnej klienteli, której zachowanie zakłóca ciszę nocną.  Problem potęguje fakt, że nocna prohibicja jest wprowadzona w Śródmieściu, w związku z tym klienci chętnie odwiedzają Załęże, gdzie można zaopatrzyć się w alkohol o każdej porze. Co więcej, zakaz nocnej sprzedaży alkoholu obowiązuje od 18 lat w pobliskim Chorzowie, więc i z tego kierunku często nadciągają klienci. Bywa, że przed okienkiem do sklepu, z którego nocą sprzedawane są butelki z procentami, ustawia się pokaźny ogonek spragnionych, często mocno rozbawionych, czasem agresywnych klientów. Mieszkańcy pobliskich posesji z pewnością odetchnęliby z ulgą w dniu wprowadzenia prohibicji.

monopolowy Załęże
Koniec z nocną sprzedażą alkoholu? / Fot. Ewa Inn

Jest też ogrom mieszkańców dzielnicy, którym nocna sprzedaż alkoholu w niczym nie przeszkadza. Nie widzą sensu w ograniczaniu handlu w tej branży. Co więcej, wróżą rozkwit nielegalnego handlu w lokalnych melinach, gdzie będzie można kupić alkohol o dowolnej porze i to za cenę często wyższą, niż ta sklepowa. A przy tym nie wiadomo będzie jakiego pochodzenia jest sprzedawany w ten sposób alkohol i czy nadaje się do spożycia bez narażenia zdrowia i życia konsumentów.

Zdania mieszkańców Załęża w temacie nocnej prohibicji są mocno podzielone, a argumenty za i przeciw można mnożyć nieskończenie. Ważny w tej dyskusji jest kompromis i zastanowienie się, co dla dzielnicy jest w tej kwestii najważniejsze. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej mieszkańców pojawiło się na spotkaniu, w czasie którego będzie można przedyskutować ten trudny temat.

Przyjdź na spotkanie, wyraź swoje zdanie

Zmiany w przepisach polegałyby na wprowadzeniu zakazu sprzedaży alkoholu w sklepach między godz. 22.00 a 6.00 rano. To, czy do takich ograniczeń dojdzie czy nie, zależy od mieszkańców dzielnicy. Dlatego 21 listopada o godzinie godz. 17.00 w  Zespół Szkół i Placówek nr 2 przy ul. Zarębskiego 2 odbędzie się otwarte spotkanie dzielnicowe.  Zebrane uwagi i opinie załężan zostaną przedstawione w postaci raportu z konsultacji społecznych.

Oprócz spotkania z mieszkańcami zostanie uruchomione również badanie ankietowe dla Załęża w terminie 21 listopada – 5 grudnia. W tych dniach zostanie uaktywniony formularz na stronie Urzędu Miasta Katowice. Ankietę będzie można także pobrać i wrzucić do urny mieszczącej się w filii nr 3 Miejskiej Biblioteki  Publicznej przy ul. Gliwickiej 93.

Miasto ma służyć mieszkańcom

Prezydent Katowic Marcin Krupa, który pod koniec października podpisał rozporządzenie w tej sprawie tłumaczy: – Wprowadzenie prohibicji nocnej w Śródmieściu spotkało się z dobrym przyjęciem ze strony mieszkańców, pomimo początkowych obaw. Również statystyki policji i straży miejskiej pokazują, że przestrzeń ta stała się bezpieczniejsza, służby notują mniej zgłoszeń w zakresie uciążliwych wykroczeń. Po dobrych doświadczeniach ze Śródmieścia mieszkańcy innych dzielnic również zainteresowali się tym tematem. Najczęściej w tej sprawie rozmawiałem z mieszkańcami Burowca, Szopienic i Załęża. Miasto ma służyć mieszkańcom, a my jesteśmy otwarci na każde rozwiązanie, które spotka się aprobatą lokalnej społeczności. Dlatego zdecydowałem, by temat prohibicji skonsultować z mieszkańcami. Ich stanowisko będzie dla nas kluczowe w zakresie podjęcia decyzji w tej sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *