Kolejna stacja rowerowa na Załężu

W dniu wczorajszym dzielnica Załęże zyskała kolejną stację rowerową, dzięki czemu od teraz użytkownicy będą mieli możliwość wynajmowania rowerów w systemie wypożyczalni City by bike również na stacji przy ulicy Pukowca.

Co istotne, punkt wypożyczeń pojawił się w pobliży stacji kolejowej Katowice-Załęże. O jego powstanie w tym miejscu zabiegał Radny Rady Miasta Katowice Krzysztof Kraus, przekonując, że rowery miejskie umożliwią dojazd do przystanku kolejowego z Załęża, co może skłonić więcej osób do wybrania kolejowo-rowerowego miksu w codziennych dojazdach do pracy.

stacja rowrów miejskich Załęże
Stacja Załęże – Dworzec PKP / Fot. Ewa Inn

Katowicki radny we wniosku z czerwca 2019 roku przesłanym do Prezydenta Miasta Katowice między innymi napisał: Skrzętnie opasanie dzielnic stacjami rowerów miejskich pozwoli na zmniejszenie lokalnego ruchu samochodowego poprzez umożliwienie Mieszkańcom korzystania z dostępnego ekologicznego środka transportu tam, gdzie skorzystanie z samochodu nie jest powodowane wyższą potrzebą (…) Uruchomienie stacji roweru miejskiego przy stacji kolejowej KatowiceZałęże zwiększy jej dostępność dla mieszkańców Osiedla Witosa, Załęża i Osiedla Tysiąclecia, co w połączeniu z dokonanym jwprowadzeniem biletu metropolitalnego oraz biletu katowickiego winno skłonić część mieszkańców do korzystania z tej formy transportu w komunikacji z centrum Katowic oraz w przypadku konieczności dalszych dojazdów z użyciem komunikacji kolejowej.

Prawie po dwóch latach od złożenia wniosku pojawiła się stacja rowerowa przy ulicy Pukowca pod nazwą „Załęże – Dworzec PKP”. Tym samym dołączyła do wcześniej utworzonych stacji usytuowanych w dzielnicy Załęże: „Bracka-Gliwicka” i „Załęże – Skwer S.Barei”

Na funkcjonowanie stacji rowerów miasto Katowice w tym roku ma przeznaczyć około 5,7 mln złotych. Dzięki tym funduszom operator systemu uruchomi dotychczasowe stacje, zamontuje kolejne, a dodatkowo będzie odpowiedzialny za serwisowanie systemu przez cały sezon, czyli od 1 kwietnia do 1 listopada. Będzie też odpowiedzialny za zapewnienie środków bezpieczeństwa użytkowników w związku z trwającą pandemią koronawirusa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *