Lodowisko Bugla – PETYCJA ws. uruchomienia lodowiska na terenie OWR Bugla

Przed nami gorące lato, a zima wydaje się bardzo odległą porą roku. Jednak to doskonały moment, aby rozpocząć starania na rzecz uruchomienia lodowiska na Ośrodku Wypoczynkowo-Rekreacyjnym Bugla w Katowicach Załężu.

Mieszkańcy Załęża z rozrzewnieniem wspominają niedawne czasy, gdy zimą mogli pojeździć na łyżwach pod załęskim niebem. Nie wiemy dlaczego w czasie ostatnich zim nie uruchamiano już „ślizgawki” w OWR Bugla, ale dołożymy wszelkich starań, aby to się zmieniło. Powrót lodowiska na Załęże ma sens, przekonują o tym nie tylko mieszkańcy dzielnicy. Tomasz Pawluczuk, nauczyciel wychowania fizycznego załęskiej Szkoły Podstawowej nr 20, z entuzjazmem przyjął pomysł lodowiska na Bugli: – To świetny plan, chętnie z dzieciakami byśmy chodzili na pewne, bezpieczne lodowisko! Do tej pory w wolnym czasie chodziliśmy na lodowisko w SCC, ale chętnie byśmy chodzili bliżej, na nasze, załęskie lodowisko. Zimą często po lekcjach umawiamy się z chętnymi dzieciakami, które nie mają z kim pójść na lodowisko i razem idziemy! Piękne jest to, że idą i starsi i młodsi, wzajemnie się poznają, pomagają sobie. Rewelacja. Rozmawiamy o bezpieczeństwie, o dobrej zabawie. A potem, przyjemnie zmęczeni sportową zabawą, wracamy do domów i umawiamy się na następne wyjście. Po powrocie dzieci opowiadają innym i następnym razem idzie nas jeszcze więcej. To miłe, widzę, że to ma sens. 

Lodowisko Bugla – petycja

Postanowiliśmy przygotować petycję do Prezydenta Miasta Katowice i Rady Miasta, w której apelujemy o to, by na Bugli zimą znów zagościło lodowisko, tak jak bywało to we wcześniejszych latach. Treść petycji jest już przygotowana, prześlemy ją do Urzędu Miasta, gdy zbierzemy wystarczającą ilość podpisów na liście poparcia. Dlatego gorąco zachęcamy wszystkich mieszkańców Katowic, aby wpisywali swoje nazwiska na listę, która znajduje się tutaj: LISTA POPARCIA.

Osoby, które wolą złożyć podpis na papierowej klasycznej liście poparcia, mogą ro zrobić w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia 3 przy ulicy Gliwickiej 93 lub na terenie ośrodka Bugla przy ul. Żeliwnej (uruchomienie kąpieliska 24 czerwca).

Korzyści z uruchomienia Lodowiska Bugla:
 • Umożliwienie mieszkańcom Załęża i pozostałych dzielnic Katowic rekreacji sportowej na wolnym powietrzu w okresie zimowym. W ośrodku Bugla działało już kiedyś lodowisko, które cieszyło się bardzo dużym powodzeniem katowiczan, dlatego zasadnym jest, aby przywrócić to, co się sprawdzało i przynosiło mieszkańcom korzyści.
 • W związku z faktem, iż na Bugli lodowisko kiedyś działało, opcja ta jest już przetestowana przez obsługę ośrodka. Również od strony technicznej Bugla jest częściowo przygotowana, wymaga jedynie niewielkich nakładów finansowych ze strony Miasta, aby uruchomić lodowisko, i to jeszcze tej zimy.
 • Obecnie nowoczesny, gruntownie wyremontowany ośrodek Bugla wykorzystywany jest intensywnie tylko latem, natomiast przez 9 pozostałych miesięcy jest wykorzystywany w znikomy sposób. Nie trzeba budować nowych, wielkich ośrodków, czasem wystarczy wykorzystać w pełni to, co już istnieje. Taki niewykorzystany potencjał posiada właśnie Bugla.
 • Lodowisko Bugla znacznie poprawi sytuację dzielnicy Załęże w kwestii obiektów sportowych. W tej chwili są to jedynie boiska MOSiR. Są one jednak dedykowane sportom drużynowym, uprawianym od jesieni do wiosny. Zimą załężanie praktycznie nie mają gdzie uprawiać sportu – lodowiska, baseny kryte, czy też hale sportowe znajdują się w innych dzielnicach, co często zniechęca załężan do aktywności sportowej.
 • Lodowisko Bugla zimą będzie urozmaicało wolny czas nie tylko indywidualnym mieszkańcom dzielnicy, ale także zajęcia sportowe uczniom załęskich szkół, uczestnikom projektu Centrum Społecznościowego Nasze Załęże czy też prężnie działającym w dzielnicy Załęże klubom senioralnym. W tej chwili grupy te muszą opuszczać dzielnicę, aby zimą np. jeździć na łyżwach.
 • Przy OWR Bugla znajduje się bezpłatny i pusty parking, tak więc zmotoryzowani mieszkańcy chcący skorzystać z lodowiska nie będą mieli żadnego problemu z zaparkowaniem tuż przy lodowisku, w przeciwieństwie do Lodowiska Rynek, przy którym najczęściej nie ma szans na swobodne i bezpłatne parkowanie.
 • Dojazd lub powrót z Bugli jest również możliwy autobusem linii 900, łączącej os. Witosa, Śródmieście, Załęże i os. Paderewskiego. Zatrzymuje się on tuż przy Bugli, na przystanku Załęże Kąpielisko Bugla.
 • Bugla posiada cechy lodowiska idealnego. Znajduje się tu stosowny teren, który można zaanektować na potrzeby lodowiska, a także nagłośnienie, które umożliwiłaby mieszkańcom Katowic rekreację na lodzie przy muzyce, co dodatkowo uatrakcyjnia pobyt na lodowisku. Głośna muzyka nie jest możliwa np. na Lodowisku Rynek, usytuowanym w ścisłym centrum Katowic (skargi mieszkańców na hałas). Bugla posiada również toalety i przebieralnie, możliwe jest też zimą uruchomienie małej gastronomii przez ajenta. Ośrodek jest w pełni oświetlony, więc także zimą po zmroku może być tam jasno i bezpiecznie.

Mając w pamięci nie tak dawne czasy, gdy w tym miejscu zimą można było spędzać czas na łyżwach, wierzymy, że lodowisko już niebawem powróci na Buglę, poszerzając sportowo-rekreacyjną ofertę Katowic o kolejny zimowy obiekt, z którego chętnie będziemy korzystać.

lodowisko Katowice Załęże
Parking przy Bugli zimą / Fot. Ewa Inn

Jedna myśl na temat “Lodowisko Bugla – PETYCJA ws. uruchomienia lodowiska na terenie OWR Bugla

 • 12 czerwca 2022 o 11:08
  Permalink

  Świetnie by było, pamiętam lodowisko na Bugli, chętnie bym znów korzystała.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *