Metrobilet już za kilka miesięcy!

Metrobilet, o którym mówiło się od dawna, w końcu zostanie udostępniony mieszkańcom Katowic i pozostałych miast regionu. Będzie to elektroniczny bilet miesięczny, obejmujący przejazdy na terenie Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej, zarówno tramwajem, autobusem, jak i pociągiem. Stanie się to możliwe w pierwszym kwartale 2019 roku, dzięki porozumieniu między Kolejami Śląskimi, KZK GOP,  GZM,  i Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego.

Jak wyjaśniał marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa: – Po to powstała metropolia, aby wspólny bilet był. Metrobilet jest kolejnym krokiem integracji transportu publicznego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak również nie kryła zadowolenia z efektu długotrwałych negocjacji między wieloma podmiotami, które zaowocowały metrobiletem. Stwierdziła: Wprowadzenie wspólnego biletu, obowiązującego w komunikacji miejskiej oraz pociągach Kolei Śląskich to milowy krok w usprawnianiu funkcjonowania transportu publicznego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Metrobilet będzie obejmował sześć stref, umożliwiając docelowo przemieszczanie się po regionie autobusami, tramwajami i trolejbusami, oraz pociągami Kolei Śląskich. Miesięczny metrobilet obowiązujący w systemie ŚKUP początkowo będzie dostępny tylko w taryfie normalnej, jednak trwają już prace nad wspólną taryfą dla biletów ulgowych, z których będą mogli korzystać studentów do 26 roku życia.

metrobilet katowice

Sześć stref:
  • Pierwsza strefa to strefa centralna – obejmująca Katowice. Można będzie jeździć autobusami, tramwajami i pociągami w granicach tego miasta
  • Druga strefa – żółta – obejmuje: Tarnowskie Góry, Nakło Ślaskie, Radzionków, Bytom, Chorzów (Chorzów Stary i Chorzów Miasto)
  • Trzecia strefa – zielona – obejmuje: Gliwice, Zabrze, Ruda Śląska, Świętochłowice, Chorzów (Chorzów Batory)
  • Czwarta strefa – czerwona – obejmuje: Dąbrowę Górniczą, Będzin, Sosnowiec
  • Piąta strefa – niebieska – obejmuje: Bieruń, Chełm Ślaski, Imielin, Mysłowice
  • Szósta strefa – pomarańczowa – obejmuje – Kobiór i Tychy
Trzy opcje cenowe:
  • Strefa Katowice, która uprawnia do przejazdu pociągami KŚ oraz komunikacją miejską w obrębie Katowic – 119 zł
  • Jedna, wybrana strefa plus Strefa Katowice. Bilet będzie uprawniał do przejazdu pociągami KŚ w ramach wskazanej linii kolejowej, wraz z wszystkimi przystankami kolejowymi na terenie Katowic oraz do korzystania z autobusów, tramwajów i trolejbusów na terenie całej Metropolii – 179 zł
  • Bilet na całą sieć, obejmujący wszystkie sześć stref – 229 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *