Nie siej śmieci, posiej łąkę – ekologiczna akcja w Katowicach

Oddaj elektrośmieci, a w zamian odbierz nasiona łąk kwietnych i kompost! Katowice wspólnie z MPGK walczą z procederem wyrzucania zużytego sprzętu elektrycznego do lasu, ale też wystawianiem w wiatach śmietnikowych, a nawet na miejskie chodniki.

Jednym ze sposobów walki z problemem wyrzucania śmieci w miejscach publicznych w Katowicach jest od czterech lat akcja SprzątaMy Dzielnice. Mieszkańcy organizują się i sprzątają kilka wybranych w głosowaniu terenów zielonych, znajdując też zawsze dużo zużytego sprzętu elektrycznego. Pierwsze sprzątanie w tym roku ruszy 8 maja, tego samego dnia odbędzie się też akcja „Nie siej śmieci, posiej łąkę”.

Widzimy, że kwestia wyrzucania elektrośmieci bywa problematyczna, dlatego szukamy kolejnych sposobów dotarcia z informacją do mieszkańców. Zachęcamy, żeby elektrośmieci oddać do punktu zbiórki odpadów, a w zamian odebrać nasiona łąk kwietnych i siać je w swoim otoczeniu – od donic na balkonach po ogródki działkowe – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Do nasion Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej dołączy kompost, wyprodukowany z odpadów zielonych, który jest naturalnym nawozem i służy do polepszenia jakości gleby. Akcja jest elementem miejskiego programu „KATOobywatel”, podobnie jak projekt „SprzątaMy Dzielnice” czy „SiejeMy Łąki Kwietne”. – Staramy się zachęcać mieszkańców do wspólnego dbania o nasze otoczenie, do wzięcia za nie odpowiedzialności. Dzięki takim akcjom zwracamy uwagę na problem dzikich wysypisk i gospodarkę obiegu zamkniętego, ale też na kwestię bioróżnorodności w mieście i adaptacji do zmian klimatu. W tym wypadku zachęcamy mieszkańców do miejskiego ogrodnictwa – dodaje prezydent Krupa.

Nasiona i kompost będą czekały w Gminnym Punkcie Zbiórki Odpadów przy ul. Milowickiej 7A, w godz. od 8 do 13 (8 maja, sobota). Mieszkańcy, którzy w tym czasie przywiozą zużyty, ale kompletny sprzęt RTV/AGD lub baterie, w zamian mogą liczyć na nasiona łąk kwietnych z Fundacji Łąka i kompost (Kompovit). Ilość nasion i kompostu będzie uzależniona od ilości i rodzaju przywiezionego elektrosprzętu czy baterii. Każda koperta zawiera 10 g nasion, wystarczających na obsianie ok. 5 m.kw. terenu. To ozdobna mieszanka kwiatów polnych, które łatwo kiełkują i są wytrzymałe. Można je wysiewać w maju, ale też później, jeśli będziemy traktować je jak rośliny ozdobne i podlewać. Zakwitają szybko, w ciągu 6 – 8 tygodni. W mieszance są: chaber bławatek, kąkol polny, mak polny, ostróżeczka polna, rumian polny, rumianek pospolity, wyka kosmata czy złocień polny. Do kopert dołączona będzie instrukcja zakładania łąki. Kompost (Kompovit) pakowany jest w worki po ok. 3 kg, ale należy pamiętać, że stosuje się go jak nawóz i miesza z ziemią.

nasiona za elektrośmieci katowice
Nasiona i kompost za elektrośmieci / Fot. UM Katowice
Elektrośmieci oddasz na telefon

Zgodnie z przyjętymi zasadami i Regulaminem Utrzymania Czystości w Gminie Katowice elektrośmieci przyjmowane są od mieszkańców Katowic w każdym z czterech Gminnych Punktów Zbiórki Odpadów (PSZOK), w ramach uiszczanej opłaty śmieciowej . Poza tym każdy klient przy zakupie nowych urządzeń ma możliwość oddania starych już w sklepie lub przy dostawie nowych do domu. – Pomimo takich możliwość znajdujemy niestety porzucony sprzęt w lasach, na chodnikach, przy wiatach śmietnikowych. Po raz kolejny trzeba też przypomnieć, że elektrosprzęt podobnie jak opony czy gruz, nie zalicza się do odpadów wielkogabarytowych i nie jest z nimi odbierany – mówi Robert Potucha, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach. Aby ułatwić pozbywanie się elektrośmieci mieszkańcom, od 1 lipca w Katowicach ruszy program odbioru dużych odpadów RTV/AGD (drobne elektrośmieci mogą być jedynie dodatkiem do dużego) bezpośrednio z nieruchomości. Mieszkaniec będzie mógł umówić się telefonicznie na odbiór takiego sprzętu, w uzgodnionym dniu i przedziale czasowym.

  • Nasiona za elektrośmieci (do wyczerpania zapasów): Milowicka 7A (g. 8.00 – 13.00), 08.05
    za kompletny duży sprzęt (np.  lodówka, zamrażarka, duży telewizor) – 3 paczki nasion (każda wystarczy do obsadzenia 5 m.kw. terenu) i dwa worki Kompovitu (każdy po ok. 3 kg)
  • za drobniejszy sprzęt (np. mały TV, monitor, komputer) – 2 paczki nasion i 1 worek Kompovitu
  • za drobny sprzęt elektryczny (np. lokówka, suszarka do włosów, zabawki elektryczne) i baterie (25 sztuk) – 1 paczka nasion i 1 worek Kompovitu

UWAGA: W przypadku zainteresowania większą ilością Kompovitu (max. do 100 kg) będzie możliwość indywidualnego umówienia się na odbiór w innym dniu.

Więcej ekologicznych działań w Katowicach

W tym roku, w ramach akcji SprzątaMy dzielnice, mieszkańcy posprzątają tereny w Giszowcu, Załężu, Katowickim Parku Leśnym i na osiedlu Tysiąclecia. Pierwsza akcja odbędzie się już 8 maja. To czwarty sezon akcji, która nie traci zainteresowania mieszkańców mimo trwającej pandemii. W tym roku zgłoszono 49 terenów do sprzątania i oddano 7 484 głosy na 20 terenów, które dostały się do drugiego etapu projektu. Oznacza to rekordowy wynik i ponad 4 tysiące więcej głosów niż w zeszłym roku. Kolejny rekord to liczba głosów oddana na faworyta wyścigu: ponad 800 osób wskazało na teren znajdujący się w Giszowcu.

Ostatecznie więc kolejne akcje sprzątania odbędą się w pięciu miejscach: Giszowcu (lasek między ul. Mysłowicką a Szopienicką), Załężu (tereny zielone pomiędzy ul. Gliwicką a DTŚ), Muchowcu (Staw Grunfeld), Os. Tysiąclecia (Staw Maroko) i ponownie w Załężu (stara bocznica kolejowa przy ul. Pośpiecha). Mieszkańcy będą się spotykać w ustalonych miejscach co sobotę, począwszy od 8 maja.

W projekcie SprzątaMy Dzielnice nie chodzi jedynie o wysprzątanie zaśmieconych miejsc (choć jest to priorytet), ale także o integrację lokalnych społeczności, zwiększenie poczucia odpowiedzialności za otoczenie, a także rozpowszechnianie informacji na temat prawidłowej segregacji czy życia w duchu less waste. Mimo rosnącej świadomości mieszkańców nadal pozostaje wiele do zrobienia, zarówno jeśli chodzi o prawidłową segregację odpadów, jak i o to, jakich odpadów nie należy wyrzucać do kontenera np. elektrośmieci, opon czy gruzu. Osobną kwestią jest zaśmiecanie miejsc publicznych, na które nie ma żadnego usprawiedliwienia.
W ramach wydarzenia promowane jest ograniczanie produkcji śmieci, dlatego organizatorzy rezygnują z jednorazowych naczyń czy wody w plastikowych butelkach. Zachęcają za to do zabrania własnych pojemników na herbatę oraz Katowicką Kranówkę, którą co roku zapewniają Katowickie Wodociągi. Przed pandemią każde sprzątanie kończyło się też integracyjnym grillem, z którego teraz zrezygnowano. Zawsze jednak do dyspozycji wolontariuszy są ciastka i owoce. Organizatorzy zapewniają rękawiczki, worki na śmieci i środki dezynfekcyjne, a ze sobą należy zabrać maseczkę. Dzieci muszą być pod opieką osoby dorosłej (rodzic lub opiekun), a wszyscy uczestnicy zachować bezpieczną odległość między sobą.

Wydarzenie jest organizowane i współfinansowane przez Stowarzyszenie Wolnej Herbaty oraz Urząd Miasta Katowice. Jest również jednym z elementów miejskiego programu KATOobywatel. Samochód dostawczy na potrzeby akcji udostępnia firma Traficar.

Wyniki głosowania

Giszowiec Lasek między Mysłowicką a Szopienicką 806
Załęże Tereny zielone pomiędzy ul. Gliwicką a DTS 735
Muchowiec Staw Grunfeld 637
Os. Tysiąclecia Staw Maroko 564
Załęże Stara bocznica kolejowa przy ul. Pośpiecha 553
Janów Staw Trzewiczek 508
Ligota Tereny zielone przy Dolinie Kłodnicy 423
Nikiszowiec Stara bocznica kolejowa przy Nikiszowcu 351
Janów Tereny zielone przy ul. Nad Stawem 346
Wełnowiec Lasek Alfreda 345
Janów Tereny zielone przy ul. Hodowców 306
Brynów Dawny Stadion KS Gwardia 305
Ochojec Dolina Ślepotki 273
Piotrowice Lasek przy Szkole Policyjnej 261
Murcki Lasek przy ulicy Kubisty 200
Bogucice Tereny zielone przy ul. Kopalnianej 197
Os. Paderewskiego Staw Kajakowy 187
Bogucice Róg ulic Ludwika i Na Obrzeżu 176
Kostuchna Hałda na Kostuchnie 164
Zawodzie Pas zieleni wzdłuż ul. 1 Maja 147

TERMINARZ 5 AKCJI SPRZĄTANIA:
8.05.2021 – SprzątaMy Załęże Północne
Zbiórka: na parkingu przy ogródkach działkowych na końcu ulicy Wiśniowej przy przystanku tramwajowym Załęże Wiśniowa.
15.05.2021 SprzątaMy Giszowiec
Zbiórka: na parkingu przy garażach, w pobliżu bloku pod adresem: Mysłowicka 45E
22.05.2021 SprzątaMy Grunfeld
Zbiórka: na końcu ulicy Krzemiennej nad Stawem Grunfeld.
29.05.2021 SprzątaMy Maroko
Zbiórka: Nad stawem Maroko przy mini skateparku, w pobliżu MBP nr 14.
5.06.2021 SprzątaMy Załęże Południowe
Zbiórka: Na końcu ulicy Narutowicza, przy kamienicy pod adresem Narutowicza 20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *