Odpust u Babci Anny 2021 – letnia edycja Jarmarku Na Nikiszu

Po roku przerwy znów odbędzie się Odpust u Babci Anny, który na stałe wpisał się w kalendarz Miasta Katowice i całego regionu. Odpust to letnia edycja Jarmarku na Nikiszu, jednego z najbardziej klimatycznych jarmarków w Polsce.

Wydarzenie nawiązuje do święta patronki kościoła w Nikiszowcu. Jest jednak przede wszystkim świętem całej społeczności dzielnicy, jednym z symboli udanej zmiany rewitalizacyjnej. Odpust organizowany jest przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych we współpracy z Miastem Katowice. Znakiem rozpoznawczym Odpustu i Jarmarku Na Nikiszu jest wysokiej jakości unikalne rękodzieło.

W tym roku Odpust odbędzie się 25 lipca w godz. 10.00-20.00. Organizatorzy spodziewają się ponad 100 starannie wyselekcjonowanych wystawców z całej Polski. Na stoiskach zobaczymy więc oryginalne rękodzieło. A dla smakoszy kuchni regionalnej przygotowanych zostanie kilkanaście stoisk z produktami spożywczymi. Planowane są też ogródki restauracyjne, a przed kościołem tradycyjne budy odpustowe ze śląskimi maszketami.

Po raz pierwszy organizowane jest to wydarzenie w czasie pandemii. Dlatego trzeba będzie o tym pamiętać podczas pobytu na Odpuście. Wynikające stąd ograniczenia i nasza ostrożność skłaniają do rezygnacji z tradycyjnej sceny. W zamian w różnych miejscach pojawią się małe formy artystyczne. Będzie można posłuchać m.in. Orkiestry Dętej Wieczorek, Chóru Mieszanego „Ogniwo”, kapeli podwórkowej i innych artystów. Dla dzieci przygotowano karuzelę łańcuszkową „keciok” oraz warsztaty artystyczne. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach prowadzić będzie zbiórkę krwi. Planowana jest także zbiórka publiczna, której celem będzie zebranie funduszy na czyszczenie murów osiedla z graffiti.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa powiększono obszar wydarzenia. Wprowadzona zostanie też specjalna bezpłatna linia autobusowa, która będzie kursować wahadłowo co 15 minut z katowickiego dworca, przez centrum przesiadkowe na ul. Sądowej, Strefę Kultury NOSPR i centrum przesiadkowe na Zawodziu. Linia kończyć będzie swój bieg na przystanku Janów Zamkowa Skwer, skąd jest już tylko parę kroków na Odpust. Zachęcamy do skorzystania z tej linii i pozostawiania samochodów na parkingach przy w/w przystankach. Całe osiedle Nikiszowiec, w tym ul. Nałkowskiej, objęte będzie zakazem wjazdu, który nie dotyczy mieszkańców osiedla za okazaniem wjazdówki. Obszar całkowicie wyłączony z ruchu to ul. Krawczyka, ul. Rymarska i Pl. Wyzwolenia aż do przejazdu kolejowego. Zmianie ulegnie rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej i lokalizacja przystanków. Planuje się także ułatwienia dla mieszkańców chcących uczestniczyć w mszach.

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną organizatorzy proszą o stosowanie się do aktualnych w dniu Odpustu zaleceń i obostrzeń, w tym przede wszystkim zachowania dystansu społecznego oraz zasłaniania ust i nosa maseczką, jeśli dystans nie będzie możliwy.

Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Katowice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *