Pasjonaci technologii nie boją się zwariowanych projektów

Hackerspace Silesia to społeczność pasjonatów informatyki, elektroniki oraz majsterkowania z naszego regionu. Członkowie Stowarzyszenia spotykają się nie tylko po to, by realizować własne projekty. Dzielą się również z innymi wiedzą i doświadczeniem z dziedzin, którymi zajmują się na co dzień. Organizują warsztaty dla dzieci i dorosłych. Na swoim koncie mają między innymi warsztaty z lutowania, podstaw programowania, czy też budowania mierników smogu. 

Ondraszka 17

W ramach programu “Lokal na Kulturę” Hackerspace Silesia wynajmuje od miasta lokal w katowickiej dzielnicy Załęże, przy ul. Ondraszka 17, gdzie organizuje większość spotkań. Stowarzyszenie udostępnia go również innym organizacjom i grupom nieformalnym. Przykładem może być TEDxKatowice, dziewczyny z Katowickiego Women in Technology, czy pasjonaci transportu publicznego z GOP Gear. Poza cyklicznymi spotkaniami i warsztatami do lokalu może przyjść każdy. Hackerspace Silesia zapewnia, że dokłada wszelkich starań, aby każde ze spotkań było darmowe.

Załęże Ondraszka
Wykrywanie modyfikacji genetycznych / Fot. Noemi Kowalewska

Noemi Kowalewska, prezes zarządu stowarzyszenia Hackerspace Silesia tłumaczy: – Jesteśmy stowarzyszeniem bez działalności gospodarczej, głównie działamy dzięki darowiznom i składkom członkowskim.  Ostatnio wygraliśmy grant z miasta Katowice na prowadzenie warsztatów dla dzieci ze szkół. Jednak większość warsztatów jest prowadzona bez dofinansowań. Wiele z nich wymaga zakupu elektroniki, której nie jesteśmy w stanie sami zakupić. Spotkania, na których uczymy programować nie wymagają takiego sprzętu, więc są darmowe.

Czwartki dla wszystkich

Społeczność tę tworzą ludzie z całego województwa śląskiego i nie tylko.  Mówią o sobie, że są kreatywnymi ludźmi z różnych obszarów zainteresowań, związanymi z technologiami, którzy spotykają się w miejscu, gdzie mogą tworzyć, integrować się oraz realizować różne projekty, nawet te zwariowane.

Katowice Ondraszka
Programowanie / Fot. Noemi Kowalewska

W czwartki od godziny 18:00 odbywają się „Otwarte czwartki”. To świetna okazja, żeby poznać członków Stowarzyszenia, zobaczyć lokal i porozmawiać, czy też skorzystać z warsztatu. Najczęściej jedynym ograniczeniem dla uczestników jest liczba wolnych miejsc.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *