Rewitalizacja Placu Londzina – w przyszłym tygodniu ruszają prace!

Plac Londzina przy ulicy Gliwickiej w Katowicach długo czekał na rewitalizację, podobnie jak mieszkańcy dzielnicy, którzy kilka lat walczyli o zmianę jego wizerunku i funkcjonalności. Po dziś dzień nie wszyscy wierzą, że kiedykolwiek coś się zmieni w tym miejscu. Jednak to, co długo było marzeniem, a potem planem, teraz staje się faktem! W przyszłym tygodniu na popularnym załęskim Gruszka Placu rozpoczną się pierwsze prace zmierzające ku rewitalizacji tego terenu.

W czasie rozmowy z przedstawicielem Działu Zamówień Publicznych Miejskiego Zakładu Zieleni, dowiedzieliśmy się, że za kilka dni plac zostanie ogrodzony, a tym samym wyłączony z użytkowania.  Będzie tam organizowane zaplecze inwestycji, pojawią się tablice informacyjne, a następnie wykonawca przystąpi do pierwszych prac, jakimi będzie rozbiórka infrastruktury i oraz prace elektryczne.

Kiedy finisz?

O ile mieszkańców Załęża zapewne cieszy informacja o rozpoczęciu prac, o tyle może zasmucić termin ich ukończenia. Należy pogodzić z tym, że jeśli chcemy mieć piękny Plac Londzina, to musimy uzbroić się w cierpliwość. Umowa między Zakładem Zieleni Miejskiej, a wykonawcą projektu (Marcin Gajda Architektura Krajobrazu) wskazuje okres, w jakim winien on zakończyć prace inwestycyjne – 27 tygodni. To oznacza, że Gruszka Plac będzie gotowy pod koniec listopada.

Dla załężan w każdym wieku

Projekt zagospodarowania terenu pozwala wierzyć, że nudno na Placu Londzina nie będzie. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji 20 ławek klasycznych i 3 duże kilkuosobowe ławki betonowe z siedziskami i podłokietnikami. Na rowerzystów będą czekać 4 stojaki rowerowe. Na terenie placu będzie rozmieszczonych dziesięć koszy na śmieci z popielniczkami oraz trzy kosze na psie odchody. Dla miłośników szachów przygotowano dwa stoły do gry w szachy i ławeczki.

Dzieci z pewnością będą zadowolone z wyposażenia placu. Dla nich zostanie zamontowana huśtawka z dwoma siedziskami, zamek, tunel,  tablica kredowa, tablica w grę „kółko i krzyżyk” i tablica edukacyjna, lupa, aerofony, karmnik, bębny, belki do ćwiczeń równowagi i sprawności motorycznej. Skoro skwer dla dzieci znajdować ma się na Gruszka Plac, to nie mogło w projekcie zabraknąć symbolu tego miejsca – wśród  elementów zabawowych będzie znajdować się ponad metrowa leżąca gruszka z tworzywa sztucznego, mająca za zadanie wspomagać rozwój motoryki dzieci: pokonywanie przeszkód, utrzymanie równowagi i skakanie.

Dla dzieci i dorosłych atrakcyjnym elementem wyposażenia będą też „krzywe lustra”, które zapewnią odbicie do góry nogami, odbicie pogrubiające i odbicie zmniejszające. Na placu nie zabraknie też tablicy edukacyjnej – materiał dydaktyczny przygotowany przez inwestora, dotyczyć będzie historii parku.

Osoby dbające o tężyznę fizyczna również znajdą na Placu Londzina coś dla siebie. Projekt przewiduje urządzenie zaliczane do siłowni zewnętrznej, obejmujący wahadło, biegacz i twister. Sprzęt ten umożliwiać będzie ćwiczenia wspomagające aktywność stawów biodrowych oraz kręgosłupa lędźwiowego. Ćwiczyć też będzie zmysł równowagi oraz pozytywnie wpływać na mięśnie brzucha. Zostanie też zamontowany stalowy zestaw do ćwiczeń zewnętrznych, w skład którego wejdą dwa drążki do podciągania, lina do wspinaczki, ławka do ćwiczeń mięśni brzucha i schodki do ćwiczeń mięśni nóg. Będzie też można trenować na urządzeniu Kickbox.

Dużo zieleni

Projekt przewiduje pozostawienie istniejącego starodrzewu, co przyjmą z ulgą wszyscy załężanie kochający stare, dorodne piękne drzewa z Placu Londzina.  Nastąpi natomiast wycinka krzewów nie chronionych zapisami planu miejscowego, dla równowagi pojawią się jednak nasadzenia zastępcze.

rewitalizacja gruszka plac

W ramach rewitalizacji placu zostanie posadzonych wiele metrów kwadratowych nowych, atrakcyjnych nasadzeń. Wśród krzewów i pnączy, które pojawią się w tym miejscu, można wymienić m.in. pęcherznice kalinolistne, kaliny koralowe, winobluszcze, chmiel, róże pomarszczone, dereń, turzycę, trzmielinę, sosny czy też berberysy. Na Gruszka Plac nie może też zabraknąć grusz – pojawią się trzy drzewka w drobnoowocowej odmianie Chanticleer.

Zostaną też posadzone cebulki krokusów, tulipanów, czosnków i narcyzów, które przywitają załężan wczesną wiosną pięknymi kolorowymi kwiatami.

Co z pomnikiem?

W środkowej części Placu Londzina znajduje się obelisk z pamiątkową tablicą, poświęconą mieszkańcom Górnego Śląska i Zagłębia, pomordowanym, prześladowanym i więzionym przez hitlerowców. Został on postawiony w 1995 roku przez Stowarzyszenie Polaków poszkodowanych przez III Rzeszę w Katowicach. W czasie prac inwestycyjnych zostanie on przeniesiony w obrębie placu Londzina, na wyeksponowane miejsce na osi głównej alei. Stanie on na nowym postumencie z okładziną z płyt granitowych płomieniowanych, a otoczony będzie obrzeżami z palisady granitowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *