Synek z familoka – załęska premiera słuchowiska

Premiera słuchowiska „Synek z familoka”, stworzonego na podstawie książki i wspomnień Gintera Pierończyka, odbędzie się 6 grudnia 2019, o godz. 16:00, w Szkole Podstawowej nr 22 im. Juliusza Słowackiego w Katowicach.  Impreza zwieńczona zostanie spotkaniem z Ginterem Pierończykiem oraz z realizatorami słuchowiska.

Realizatorzy tego słuchowiska wyjaśniają, co było ich inspiracją: – Zapamiętujemy głównie historie złożone z obrazów i dziś chyba częściej niż kiedykolwiek obrazami myślimy. Łatwo nam przekazać słowa i opisać nimi obrazy, z których złożone jest nasze życie i pamięć. A jednak świat naszych przeszłości to także dźwięki i zapachy, które współtworzą charakter oraz wrażenie zapamiętanych chwil. W przeciwieństwie do obrazów dźwięki a także zapachy nie charakteryzują się długim trwaniem, trudno je opisać słowami, a jeżeli próbujemy to często szukamy ratunku w obrazie i trzech wymiarach np. mówiąc o dźwięku chropowatym, wysokim czy niskim. Historyczne obrazy naszych miast uwiecznione na widokówkach lub kartach albumów nic nie mówią nam o tym jak brzmiały. Widokówka dźwiękowa z górnośląskiego przemysłowego miasta miałaby wiele do zaoferowania. Tramwaje, wielojęzyczny gwar głosów, śpiewy, ulice wibrujące echem zakładów przemysłowych, zwierzęta na podwórkach i w chlewikach, pokrzykiwanie haderloka, orkiestry, wozy ciągnięte przez konie. Jak brzmiał śląski mikroświat – czy jesteśmy sobie dziś w stanie wyobrazić dźwięk ognia buzującego w żeleźnioku, cynową balię ciągniętą po dylówce, hasie wysypywane na śnieg, banka za oknem, buczenie maszyn z Kleofasa…

– Świat Gintera Pierończyka, świat Synka z familoka pełen jest zapomnianych obrazów i dźwięków. Nasze słuchowisko jest opowieścią zarówno o ich poszukiwaniu jak i niemożności ich odnalezienia. Jest apelem o utrwalanie i pielęgnowanie pamięci o tembrze głosu, skrzypieniu schodów, huczeniu maszyn, gdakaniu kur. Zapraszamy zatem do familoka prawdziwych i zmyślonych dźwięków. Do załęskiego domu pobrzmiewającego grudniowym echem minionych i tegorocznych, a może i przyszłych świąt Bożego Narodzenia.

Ginter Pierończyk Załęże

„Synek z familoka” – kto za tym stoi?

Adam Kowalski – idea, scenariusz, reżyseria
Krzysztof Kiczek – reżyseria i realizacja dźwięku, montaż
Krzysztof Kurek – realizacja dźwięku, montaż
Aleksandra Rzepka – muzyka
Iwona Woźniak – współpraca artystyczna

Obsada:

Ginter – Stefan Owczarek
Ginter Młody – Kajetan Woźniak
Kolega – Henryk Sodzawiczny
Babcia 1 – Bronisława Porembska
Babcia 2 – Magdalena Owczarek
Dziadek – Mateusz Dyszkiewicz (akordeon)
Hanys – Józef Ignasiak
Matka – Karolina Sosna
Ojciec- Łukasz Domin
Cieśla – Bartłomiej Garus
Kobieta – Beata Kniejska
Haderlok – Dominik Sodzawiczny
Dzieci – Dominik Owczarek/Anna Stolarczyk/Wiktoria Krasoń/Marta Kowalska/Wiktor Kowalski

Marlena Hermanowicz – producent wykonawczy
Słuchowisko zrealizowano przez Katowice Miasto Ogrodów Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek w ramach projektu Axis Mundi. Piosenki ze środka świata.
Partnerzy: Teatr Naumiony, Fundacja Szafa Gra, Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego w Katowicach

Wstęp wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *