Tajemnicze ostrzeżenie na Załężu. O co chodzi?

Przy ulicy ks. Pośpiecha pojawiła się tablica informacyjna o treści, która może mieszkańców Załęża niepokoić. Już wyjaśniamy, co ta informacja oznacza i czy należy jej się obawiać.

„Uwaga! Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony” – tak brzmi ostrzeżenie. Załęże faktycznie znalazło się w obszarze zapowietrzonym, czyli w obszarze występowania zgnilca amerykańskiego pszczół. Informuje o tym Rozporządzenie Wojewody Śląskiego z sierpnia tego roku. Nie tylko Katowice należą do tego obszaru, ale również Chorzów, Ruda Śląska czy Świętochłowice. Tablice informacyjne zostały umieszczone na wszystkich drogach wjazdowych do obszaru zapowietrzonego.

zgnilec amerykański pszczół
Tablica przy ul. Pośpiecha / Fot. Katarzyna Kotnis

Informacja ta właściwie skierowana jest do posiadaczy pszczół. W obszarze zapowietrzonym zabrania się im (do odwołania rozporządzenia) bez zezwolenia właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii: przemieszczania rodzin pszczelich, pszczół, matek pszczelich, czerwia, pni pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece oraz organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół. Lekarze weterynarii będą ma tym terenie dokonywać przeglądu pasiek.

choroba pszczół Katowice Załęże
Mapa obszaru zapowietrzonego / Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego
Czy zgnilec zagraża ludziom?

Zgnilec amerykański jest wyłącznie chorobą czerwia, czyli pszczół w pewnym stadium rozwoju.  Jest on wywoływany przez bakterię zwaną lasecznikiem larwy. To nowa choroba w Polsce, która od kilkunastu lat dziesiątkuje pszczoły.  Dla ludzi nie stanowi żadnego zagrożenia. Choroba nie atakuje także innych owadów i zwierząt. Niestety dla ogrodników zgnilec amerykański nie jest już taki obojętny, a to z racji tego, że może powodować trudności z zapylaniem roślin na terenach sadowniczych lub ogrodniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *