W sąsiedztwie Załęża staną kolejne wieżowce

Cavatina, która jest od niedawna w posiadaniu półtora hektara gruntu w ścisłym centrum Katowic, planuje wybudować w tym miejscu wieżowce, a w nich głównie biura i kilkaset mieszkań.

Mowa tu o niezabudowanym jeszcze terenie, obejmującym obszar ulicy Dąbrówki, Sobieskiego,  Mickiewicza i Zabrskiej. Teren o powierzchni 14 701 m² w  2016 roku przejęła Środkowoeuropejska Grupa Inwestycyjna, należąca do funduszu kontrolowanego przez grupę kapitałową Getin Noble Bank. Nastąpiło to dzięki licytacji komorniczej majątku ZFI Havre, w której brał udział również katowicki Opal Maksimum. Ostatecznie licytację wygrała właśnie ŚGI, która zapłaciła 12,7 mln zł.

Katowice róg Dąbrówki i Mickiewicza

Obszar centrotwórczy na rogu Dąbrówki i Mickiewicza

Członek Zarządu ŚGI na początku tego roku mówił: – Intencją firmy, co ważne zbieżną z koncepcją władz miasta, jest wykreowanie tego terenu jako obszaru centrotwórczego. Jest to realne z uwagi na plan rewitalizacji całego obszaru, w którym znajduje się nieruchomość. Spółka dokłada wszelkich starań, by jak najszybciej zostały podjęte działania związane z realizacją inwestycji, które będą mogły sprostać oczekiwaniom i potrzebom mieszkańców miasta i regionu.

Jak się okazało, to jednak inna firma przejmie inwestycyjną pałeczkę. Zgodnie ze wcześniejszymi spekulacjami Środkowoeuropejska Grupa Inwestycyjna pozbyła się nieruchomości, w lipcu tego roku sprzedając prawo do gruntu Spółce Cavatina. Warto dodać, że wraz z przeniesieniem prawa użytkowania Getin Nobel Bank udzielił Cavatinie kredytu w wysokości 29,3 mln zł, stając się wierzycielem hipotecznym nieruchomości.

Cavatina inwestycje Katowice

Pierwszy taki projekt w Katowicach

Projekt Cavatiny zakłada połączenie zabudowy biurowej z przestrzenią mieszkalną oraz handlową. Tym samym pomysłodawcy chcą wyjść na przeciw obecnym potrzebom rynku. Z obserwacji wynika, że najemcy biurowi oczekują, aby otoczenie biurowców zaspokajało także potrzeby pracowników, zarówno mieszkaniowe jak i usługowe. Jest to pionierski projekt komercyjny w Katowicach pojedynczego inwestora. Dzięki niemu będzie możliwe połączenie w ramach jednego terenu inwestycyjnego biura, mieszkania i przestrzeni handlowych.

Przejdźmy do konkretów

Na przeciwko wież Stalexportu z założenia powstanie zabudowa wysokościowa. Wyrosną tam trzy wieżowce – dwa biurowe i jeden mieszkalny z 760 lokalami, głównie o małych metrażach. Staną one na kilkukondygnacyjnej podstawie, w której będą znajdować się miejsca parkingowe na ok. 2,1 tys. miejsc oraz część usługowo-handlowa. Ma się też tam znaleźć prawie 2 tys. m² terenów zielonych, także w formie patio. Prócz tego zostanie postawiony kilkukondygnacyjny budynek biurowy o powierzchni ok. 5 tys. m² brutto. Inwestycja będzie realizowana etapami. Spółka nie wyklucza, że koncepcja, która wciąż jest w fazie projektowej, może jeszcze ulec zmianom.

2 myśli na temat “W sąsiedztwie Załęża staną kolejne wieżowce

 • 21 października 2018 o 12:33
  Permalink

  Niewolnicy z korpo będą mieli blisko do roboty, żeby czuli się jeszcze bardziej z nią związani 😉 Trzy godziny snu w pięknej kawalerce i w kapciach do roboty można przejść, tyrać kilkanaście godzin.

  Odpowiedz
 • 9 lipca 2019 o 23:58
  Permalink

  Załęże to dzielnica centrowa Katowic. Niestety wciąż uchodzi za biedną, zaniedbaną niebezpieczną. Jest w tym sporo prawdy bo czarne od sadzy familoki straszą podobnie jak odrapane stare kamienice.Nie ma pieniędzy na rewitalizację tej części miasta a XXI wiek z nowoczesnymi wieżowcami, centrami handlowymi wciska się do Załęża bo to najbardziej pożądany teren do budowy gdyż ociera się o centrum Katowic.Ceny mieszkań w tej okolicy będą rosły mimo jej wad bo jak mówią Amerykanie po pierwsze lokalizacja, po drugie lokalizacja i po trzecie lokalizacja!!Trzeba zrobić wszystko żeby Załęże nadążyło za nowym trendem XXI wieku!!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *