W ten weekend powstanie na Załężu mural Johna Baildona

Mural Johna Baildona pojawi się na ścianie budynku przy ulicy Gliwickiej 146. Jest to nieruchomość położona na terenie, gdzie nieopodal stała Huta Baildon –  inwestycja życia Johna Baildona. Prawie 250 lat od narodzin Baildona, powraca on na Załęże w postaci ściennego portretu w wykonaniu znanego artysty.

Andrzej Karol, Przewodniczący Rady Dzielnicy przedstawia historię tego przedsięwzięcia: – Inicjatorzy powstania muralu z wizerunkiem Johna Baildona to  PTTK Baildon, OM NSZZ „Solidarność” Baildon oraz Rada Jednostki Pomocniczej nr 7 Załęże. Jest to inicjatywa oddolna, sami zaangażowaliśmy się w zbiórkę potrzebnych środków oraz, co niemniej ważne, w uzyskanie stosownych pozwoleń. Dla upamiętnienia rocznicy 660-lecia Załęża w 2019 roku rozpoczęliśmy rozpoznanie pozyskania w dzielnicy ścian w celu powstania kilku murali z wizerunkami historycznych postaci związanych z Załężem. toku dalszej wymiany informacji z konserwatorem miejskim oraz z UM Katowice pozostała wybrana ta przy ulicy Gliwickiej 146.  Idea powstania muralu była prosta – upamiętnić tak ważną dla Załęża i  Śląska postać jak  John Baildon. Z Huty Baildon już niewiele zostało. Dużo wcześniej, bo w 2005 roku, z dobrym skutkiem występowaliśmy z propozycją nadania imienia twórcy huty jednej z dróg łączących Załęże z Dębem.

Jak tłumaczą inicjatorzy akcji, dzięki swojej lokalizacji u zbiegu ruchliwej ulicy Bocheńskiego i Gliwickiej mural będzie znakomicie widoczny dla mieszkańców. Wzbogaci on wizerunek dzielnicy Załęże, będąc jednocześnie miłym wspomnieniem dla pracowników Huty Baildon i mieszkańców Katowic, z których dziesiątki tysięcy pracowały w hucie założonej przez szkockiego inżyniera Johna Baildona.

Nadszedł czas na realizację 

20 czerwca rozpoczną się prace przy muralu Johna Baildona przy ul. Gliwickiej 146.  Najpierw zostanie przygotowana odpowiednio ściana, a następnie, w godzinach nocnych, nastąpi rozrysowanie muralu.

Mural ten został zaprojektowany przez pracownię Jakuba Wiśniewskiego. Namaluje go nam osobiście obywatel świata – Cam Camej. Artysta znany w Katowicach z muralu Kazimierz Kutza w Szopienicach. Pracami przy ścianie będzie kierował mgr inż. Andrzej Podsiedlik. Projekt koordynuje Dyrektor Dawid Wąż. Jak tłumaczą realizatorzy projektu, grafiki muralu, które pojawiają się w internecie, nie prezentują finalnej kolorystyki i detali, które mają być niespodzianką dla mieszkańców Górnego Śląska.

mural na Załężu
Projekt muralu

John Baildon przeszedł do historii jako jedna z najwybitniejszych postaci rewolucji przemysłowej na Śląsku, budowniczy hut i kopalń na terenie Chorzowa, Gliwic i Katowic. Uznaje się go za wizjonera i wybitnego obywatela Śląska. Więcej o twórcy Huty Baildon można przeczytać na stronie PTTK Baildon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *