Załęska biblioteka kiedyś i dziś

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach Filia 3, schowana nieco za opuszczoną kamienicą przy ulicy Gliwickiej, czeka na załęskich czytelników w przytulnej siedzibie. Przez siedemdziesiąt lat swojego istnienia udostępnia swoje zbiory kolejnym pokoleniom załężan. Poznajmy nieco jej historię.

Zanim hordy hitlerowskie napadły na nasza ojczyznę

Załężanie mogli korzystać z bibliotecznych zasobów już przed wojną. Można przeczytać o tym w Kronice załęskiej biblioteki, która była pieczołowicie prowadzona przez dziesięciolecia. Początki biblioteki w naszej dzielnicy tak są opisane:

Kronika Biblioteka Katowice-Załęże
Fragment Kroniki MBP Katowice Załęże
42 lata w pierwszej siedzibie

Filia nr 3 MBP w Katowicach rozpoczęła swoje działanie w lipcu 1949 roku. Jej siedziba znajdowała się w parterowym pawilonie przy ulicy Gliwickiej 88. W Kronice można przeczytać: – Przez pierwsze trzy lata filia mieściła się w jednym pomieszczeniu, dlatego praca jej polegała wyłącznie na wypożyczaniu książek, ich katalogowaniu i uzupełnianiu księgozbioru. Dopiero od 1.08.1952 roku poszerzono lokal o dodatkowy pokój, także czytelnicy, jak i pracownicy mogli się swobodnie poruszać, a wstawione nowe regały pozwoliły na wydatne powiększenie i lepszą konserwację księgozbioru. Dzięki powiększeniu przestrzeni biblioteki, mogła ona również podjąć szerszą pracę kulturalną i oświatową z czytelnikami.

Siedziba MBP Filia 3 w latach 1949 – 1991 / Fot. Kronika
Druga siedziba

W latach 1991-1999 Filia 3 przeniosła się do budynku przy ulicy Gliwickiej 204. O przeprowadzce nie ma wzmianki w bibliotecznej Kronice, są natomiast zdjęcia z wnętrz lokalu.

Topienie marzanny 1999 rok/ Fot. Kronika
Czas na nową siedzibę

Przeprowadzka do nowej siedziby przy ulicy Gliwickiej 93 nastąpiła w 2000 roku. Zanim do tego doszło, kamienica przeznaczona na ten cel przeszła gruntowny remont. 11 listopada uroczyście otwarto nową placówkę pachnącą jeszcze farbą. W uroczystości wziął udział m.in. ówczesny prezydent Katowic Piotr Uszok.

Nowa siedziba Filia 3 MBP Katowice
Otwarcie nowej siedziby Filii 3, 2000 rok / Fot. Kronika
Siedziba MBP Filii 3 przy ulicy Gliwickiej 93 od 2000 roku / Fot. Zasoby własne biblioteki
Panie bibliotekarki

Jeśli ktoś będzie szukał w załęskiej Filii posępnej i nudnej bibliotekarki, która surowo spogląda na wszystkich spod binokli, to będzie rozczarowany. W naszej bibliotece pracują bowiem panie, które zdecydowanie łamią ten stereotyp. Młody zespół składa się z energicznych, radosnych, otwartych na czytelnika pań, które pracę swoją wykonują z wielkim zaangażowaniem.

Chwila rozmowy z nimi uzmysławia, że to są właściwe osoby na właściwym miejscu. Literatura to ich pasja. Chętnie rozmawiają o autorach, o nowościach wydawniczych czy też o klasyce literackiej. Ujmują ciepłem i pozytywnym podejściem do swojej pracy. Chcą, aby biblioteka była miejscem przychylnym czytelnikom, w której będą czuć się dobrze i chętnie do niej wracać. Nie walczą o ciszę absolutną w bibliotece, łamiąc kolejny stereotyp. Nie uciszają obsesyjnie dzieci, które odwiedzają placówkę, ponieważ wiedzą, że rygorami i zakazami nie przyciągną młodych czytelników.

Zespół załęskiej biblioteki składa się z czterech osób:

Justyna Zięba – kierownik Filii nr 3, miłośniczka psów, wyraża pełną aprobatę dla pomysłów reszty zespołu, także tych nieszablonowych.

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach Filia 3

Joanna Cieśla – prowadzi m.in. spotkania z niepełnosprawnymi oraz Dyskusyjny Klub Książki, jej zajęcia są pełne książkowych inspiracji, uzależniona od książek nietuzinkowych i pięknie wydanych.

Martyna Jeziorska – wyróżnia się siłą spokoju, ale zajęcia, które prowadzi wywołują niepohamowaną radość uczestników, zafascynowana Japonią i dobrą powieścią obyczajową.

Aleksandra Guziałek – specjalizuje się w zajęciach z przedszkolakami oraz z seniorami. Szczery entuzjazm przedszkolaków i zaangażowanie seniorów dają jej ogromną satysfakcję.

Załężanie w bibliotece

Panie pytane o statystyki załęskiej biblioteki stwierdzają: – Dokładne dane statystyczne są dostępne za okres po wdrożeniu systemu komputerowego. Liczba wypożyczeń niestety nie wzrasta, ale jest to tendencja ogólna i może mieć związek z rozwojem technologii (ebooki, audiobooki, dostęp online do książek). Tym bardziej zależy nam na promocji książki w jej tradycyjnej formie. W ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę wypożyczyło blisko 1000 osób.

Załęscy czytelnicy chętnie sięgają po literaturę beletrystyczną, przede wszystkim powieści obyczajowe, sensacyjne, a także literaturę fantastyczno-naukową. W kręgu zainteresowań są także reportaże, książki podróżnicze i biografie. Dzieci i młodzież wypożyczają powieści przygodowe, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami sięgają także po literaturę popularnonaukową.

W Filii nr 3 wciąż coś się dzieje!

Biblioteka współpracuje z różnymi instytucjami. Chętnie odwiedzają ją najmłodsi mieszkańcy Załęża, czyli przedszkolaki, którym czytamy bajki. Zajęcia tematyczne połączone z warsztatami plastycznymi organizowane są dla uczniów szkół podstawowych i osób niepełnosprawnych ze Środowiskowego Domu Samopomocy dla Niepełnosprawnych.

Spotkanie z Marcinem Szczygielskim
Spotkanie z Marcinem Szczygielskim

Wśród gości biblioteki nie brakuje także seniorów z Dziennego Domu Pomocy Społecznej, dla których przygotowuje zajęcia literackie i edukacyjne połączone z quizami i konkursami. Spotykają się tam również załęscy społecznicy m.in. z Senioralnego Punktu Wolontariatu czy też inicjatywy społecznej Zielone Załęże.

Dodatkowo raz w miesiącu w Bibliotece odbywają się koncerty umuzykalniające w wykonaniu Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki SILESIA oraz spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, a także spotkania autorskie dla dzieci i dorosłych, warsztaty i inne wydarzenia.

W najbliższych latach, dzięki realizacji programu Centrum Społecznościowe – Nasze Załęże, Filia nr 3 będzie mogła zaprosić mieszkańców dzielnicy na spotkania z wieloma sławami literackiego świata.

Informacje o działaniach placówki są publikowane na bieżąco w „Informatorze Kulturalnym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach” oraz na profilu społecznościowym MBPKatowiceFilia3.

Siedziba MBP Filia 3 w latach 1949 – 2000 / Fot. Kronika
Siedziba MBP Filia 3 w latach 1949 – 2000 / Fot. Kronika

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *