Murek oporowy przy Gliwickiej wciąż czeka na obiecany remont

W zeszłym roku przekazaliśmy Czytelnikom optymistyczne wieści dotyczące rozsypującego się zabytkowego murku oporowego przy ulicy Gliwickiej 100 w Katowicach. Po długiej walce z administratorem terenu udało się przekonać go, aby zajął się renowacją muru i przyległych schodów. Prace zaplanowano na lato 2019 rok. Jednak w międzyczasie coś poszło nie tak.

Coś się ruszyło

Zimą zeszłego roku przedstawiciel Zarządu Śląsko Dąbrowskiej Spółki Mieszkaniowej przekazał nam, że prace remontowe będą realizowane w 2019 roku, a ich zakres uzgodniony został z Konserwatorem Zabytków.  Murek miał być odtworzony i najprawdopodobniej obłożony płytkami lastrykowymi oraz wykończony rolką z cegły klinkierowej. Poinformowano nas także, że dodatkowo planowany jest remont schodów przylegających do murku i budynku.  Ze względu na specyfikę robót i warunki atmosferyczne remont został zaplanowany  na sezon wiosenno–letni. 

Gdy sezon wiosenno-letni miał się już ko końcowi, a prace remontowe wciąż się nie odbywały, ponownie zwróciliśmy się z zapytaniem do Spółki. I wtedy otrzymaliśmy odpowiedź, że obecnie realizowane są prace związane ze sporządzaniem i kompletowaniem dokumentacji technicznej koniecznej do przeprowadzenia remontu. Ponadto w trakcie opracowania jest projekt budowlany stanowiący podstawę do uzyskania pozwolenia na budowę. Spółka deklarowała wtedy, że z chwilą zakończenia prac przygotowawczych przystąpi do remontu, którego ukończenie przewidziane jest na przełomie sierpnia i września 2019 roku.

Zabytki załęże
Schody, które też czekają na renowację / Fot. Ewa Inn
Gdy nie wiadomo o co chodzi…

Mamy już luty roku 2020.  Murek wciąż podupada, trawnik zsuwa się powoli ze skarpy, a całość prezentuje się żałośnie. Przykre to zwłaszcza, że to nie byle jaki mur, postawiony dekadę temu. To mur, który towarzyszy wielu pokoleniom załężan. Stare fotografie uświadamiają nam, że kiedyś to miejsce wyglądało inaczej.

Murek dzisiaj i na pocz. XX wieku / Fot. Ewa Inn i zdj. archiwalne

Zaniepokojeni brakiem remontu na terenie przy Gliwickiej 100, kolejny raz zwróciliśmy się do ŚDSM z prośbą o informacje dotyczące postępu prac. Marian Bęben, Pełnomocnik Zarządu ŚDSM Sp. z o.o. do kontaktów z mediami przekazał nam: – Sprawa remontu murka oporowego przy ul. Gliwickiej 100 była prowadzona zgodnie z przyjętym harmonogramem – wykonano projekt, dokonano uzgodnień związanych z uzyskaniem stosownego pozwolenia budowlanego oraz rozpisano konkurs na wybór wykonawcy. 

Rzecznik Spółki wytłumaczył, dlaczego prace zostały wstrzymane: – Niestety, w dniu 27 lipca 2019 nad Katowicami przeszła silna burza z wyładowaniami i deszczem nawalnym, który spowodował wiele zalań, podtopień i uszkodzeń dachów, rynien, piwnic itp. Wielość zaistniałych szkód i konieczność ich szybkiej naprawy zmusiła Spółkę do skorygowania planów remontowych na rok 2019. W pierwszej kolejności realizowano prace remontowo-zabezpieczające budynki i mienie lokatorów przed dalszymi szkodami i degradacją. Wydatkowanie na ten cel sporych środków finansowych spowodowało, że realizacja niektórych planowanych zadań, z przyczyn obiektywnych została przesunięta na rok przyszły. Korekta dotyczy również remontu murka oporowego przy ul. Gliwickiej 100, którego naprawa została uwzględniona w planach na II kwartał roku 2020.   

Jak mówi stare przysłowie: gdy nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. I tak było tym razem. Rozumiemy podbramkową sytuację Spółki, dla której priorytetem są budynki mieszkalne. Wypada nam wierzyć, że w tym roku w jej budżecie faktycznie uwzględniono kontynuację prac związanych z Gliwicką 100 i że w połowie roku zobaczymy ekipę remontową krzątającą się wokół stareńkiego murka, który być może znów stanie się uroczą ozdobą tego fragmentu Załęża.

Murek, z którego niewiele już pozostało / Fot. Ewa Inn

   	

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *