Dzieciństwo w załęskim Tajemniczym Ogrodzie
Miejskie Przedszkole nr 39 przy ulicy Gliwickiej 212 w Katowicach to miejsce wyjątkowe. Z jednej strony położone przy ruchliwej drodze, z drugiej jednak otoczone drzewami, rozległymi trawnikami i kwiatami. Bliskość przedszkola z naturą w dzielnicy, w której zieleń zdecydowanie nie jest kolorem dominującym, jest szalenie istotna dla uczęszczających tam dzieci. I właśnie na szeroko pojęty kontakt z przyrodą przedszkole to kładzie szczególny nacisk.
To nie tylko nazwa, to też filozofia
W marcu tego roku, po trwających prawie rok przygotowaniach, nastąpiło uroczyste nadanie tej placówce imienia „Tajemniczy Ogród”. Był to znaczący moment dla przedszkola, który stał się ważnym miejscem na mapie katowickich przedszkoli. Dyrektor przedszkola, pani Bożena Krzykawska tłumaczy symbolikę nowej nazwy przedszkola: – Tajemniczy ogród, to dla nas symbol pozytywnej przemiany, to pochwała życia, radości i pięknego dzieciństwa pełnego marzeń i ciekawości świata. My wychowawcy czujemy się troskliwymi ogrodnikami. Pielęgnując swój ogród, podlewając, nawożąc, siejąc wiemy, że doczekamy wspaniałych plonów. Nasz ogród pełen jest tajemnic, ponieważ dla nas każde dziecko jest wielką tajemnicą, którą z uwagą staramy się odkryć. Z drugiej zaś strony świat, także jest tajemniczy, a naszym zadaniem jest odkrywać go wspólnie z dziećmi i dla dzieci. Wierzymy, że idąc każdego ranka do Tajemniczego Ogrodu, zarówno nasi podopieczni, nauczyciele, pracownicy przedszkola, będziemy mieli poczucie przekraczania progu, za którym zostawiamy nasze codzienne sprawy i wchodzimy do świata, który możemy czynić lepszym.
Inspiracja zaczerpnięta z powieści
Bożena Krzykawska tłumaczy: – Bliska nam jest filozofia przedstawiona w kultowej książce Frances Hodgson Burnett pt. „Tajemniczy ogród”, której tytuł i treść stała się naszą inspiracją, gdzie dzieci żyją w zgodzie z naturą, obserwując zmieniające się pory roku i upływający czas – czujemy się częścią tej natury. W naszym przedszkolu wzajemnie się wspieramy, mimo różnic, które jak się okazuje, jedynie pozornie nas dzielą. Siła tkwi w grupie i różnorodności.
Pani dyrektor dodaje: – Mamy nadzieję, że pobyt dzieci w naszym przedszkolu może być tym samym, czym dla Mary, bohaterki książki, było przebywanie w tajemniczym ogrodzie, gdzie odkrywała swój świat, tak go opisując: „wkoło siebie takie śliczne kwiatki i tyle cudnych, dzikich roślin, co tu się pną i zwieszają, i takie miłe stworzonka, co sobie budują domki i gniazda i ćwierkają a śpiewają.”
Czym skorupka za młodu nasiąknie
Jednym z efektów nadania nazwy przedszkolu jest szczególne zwrócenie uwagi na edukację przyrodniczą w tej placówce. Nauczyciele wraz z panią woźną oddziałową Anną Gajdzik, która kocha przyrodę, stworzyli piękną oranżerię. Dzieci poznały nazwy roślin doniczkowych, poznały właściwości roślin zielonych. Wraz z panem Jarosławem Konkowskim, naszym ogrodnikiem, zadbali o przygotowanie grządek w ogrodzie, gdzie przedszkolaki samodzielnie sadziły kwiaty, pielęgnowały je i obserwowały zachodzące zmiany w przyrodzie.
Kierownictwo Tajemniczego Ogrodu dba również o promowanie przedszkola, zapraszając do współpracy inne instytucje oraz media. Jednym z rezultatów tych działań była kwietniowa audycja w Rozgłośni Polskiego Radia Katowice z „Tajemniczego Ogrodu”, w audycji Eko Ranek, prowadzonej przez red. Panią Gabrielę Kaczyńską. Nauczyciele przygotowali program z zakresu edukacji regionalnej i przyrodniczej, który ma na celu zapoznanie dzieci jak i nauczycieli z bogactwem przyrody na Śląsku.
Współpraca z działkowiczami
Jednym z punktów działań przedszkola jest współpraca z Rodzinnymi Ogródkami Działkowymi „Jedność” przy ulicy Żeliwnej. Pierwszym tego efektem była październikowa wizyta dzieci w ROD, gdzie mogły przyjrzeć się tamtejszej przyrodzie i jesiennym pracom ogrodniczym. Przedszkolaki otrzymały też w prezencie od działkowiczów sadzonki roślin.
Katarzyna Famula, będąca w Zarządzie ROD Jedność, wspomina pierwsze spotkanie łączące dwa pokolenia miłośników przyrody: – My, jako zarząd, bardzo się cieszymy ze współpracy z przedszkolem. W czasie spotkania działkowcy chętnie rozmawiali z dziećmi na tematy ogrodowe, pokazywali hodowlę gołębi i rozdawali dzieciom drobne plony ze swoich działek. Potem w świetlicy odbył się poczęstunek dla dzieci były paczki i soczki owocowe. Zarząd jak najbardziej w przyszłym sezonie ogrodowym będzie ponawiał zaproszenia dla dzieci, aby współpraca była stała i owocna. Będziemy również namawiać działkowców na spotkania z dziećmi.
Oby więcej takich przedszkoli