Wycinka drzew przy przedszkolu. Powód?

Kilka dni temu wycięto sześć okazałych drzew rosnących w ogrodzie Miejskiego Przedszkola nr 30 przy ulicy Gliwickiej 157 w Katowicach.  Po wycince miejsce to mocno zmieniło swój wygląd. Zniknięcie drzew zauważają przechodnie, ale zmianę tę głównie odczują przedszkolaki z „trzydziestki”.

Usunięcie drzew to jednak nie kaprys kierownictwa placówki. Była to konieczność spowodowana potrzebą zagwarantowania bezpieczeństwa  małym wychowankom przedszkola. W czasie rozmowy z pracownikiem Miejskiego Przedszkola nr 30 otrzymaliśmy informację, że mocno rozrośnięte korzenie drzew wyrastały na powierzchnię ziemi, co stwarzało  zagrożenie dla bawiących się w ogrodzie dzieci. Korzenie drzew stanowiły też zagrożenie dla budynku, naruszając jego kondygnację.

Pozostałość po wyciętych drzewach / Fot. Ewa Inn

Problemem była nie tylko podziemna część drzew, ale i ich konary. Gałęzie topól łamały się, stanowiąc zagrożenie dla użytkowników placu zabaw jak i pieszych przechodzących obok ogrodzenia. Kierownictwo przedszkola kilka razy prosiło już o interwencję straży pożarnej, która musiała likwidować złamane konary.

To było nieuniknione

O sprawie problematycznych drzew był poinformowany również prezydent Katowic. Latem ubiegłego roku, w czasie wizyty gospodarczej na Załężu, odwiedził on między innymi MP nr 30, gdzie mógł ocenić stan tamtejszych nasadzeń. Prezydent Marcin Krupa przyznał, że ich wycinka jest konieczna.

Dyrekcja przedszkola złożyła stosowny wniosek do Wydziału Kształtowania Środowiska oraz Urzędu Marszałkowskiego. Przedszkole ostatecznie otrzymało zgodę na wycinkę 4 topól i dwóch robinii.  Ich wycięciem oraz uporządkowaniem terenu zajął się Zakład Zieleni Miejskiej. W tej chwili pozostaje jeszcze kwestia usunięcia z terenu ogródka  korzeni po zlikwidowanych drzewach.

Kiedyś znów będzie pięknie

Wydział Kształtowania Środowiska zalecił placówce, aby w zamian za usunięte drzewa, dokonała nowych nasadzeń, tzw. kompensacyjnych. Jak zapewnia przedstawiciel przedszkola, w ogrodzie pojawią się zgodnie z ustaleniami młode drzewa. Kierownictwo wstrzyma się jednak z nasadzeniami do momentu rozpoczęcia prac związanych z realizacją projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego. Zakłada on tegoroczną ​kompleksową przebudowę terenu wokół przedszkola.

Drzewa, których już nie ma /Fot. Google Maps

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *