Ścieżka Ratunkowa, czyli ratowanie przez rapowanie [WYWIAD]
Rafał Pogorzelski (Pogo) wraz ze swoimi kolegami Michałem Emerle (Emet) oraz Grzegorzem Kowalickim (Kampsej) są autorami ogólnopolskiego projektu Ścieżka Ratunkowa. Rafał, mieszkaniec Załęża, znany jest z zamiłowania do rapu i udziału w licznych akcjach charytatywnych. Nic więc dziwnego, że jest współautorem tego projektu.
Inicjatorzy akcji mówią o sobie młodzi raperzy z podziemia, a organizację muzycznego przedsięwzięcia tłumaczą chęcią niesienia pomocy potrzebującym. Ścieżka Ratunkowa to akcja mająca na celu zebranie jak największej ilości pieniędzy dla podopiecznych wrocławskiej Fundacji Na Ratunek Dzieciom Z Chorobą Nowotworową. Fundacja ta działa od 30 lat na rzecz małych pacjentów Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Przylądek Nadziei. Rocznie pomaga 2000 dzieci z całej Polski, które leczą się we wrocławskim szpitalu.
Rozmowa z Rafałem Pogorzelskim, który ma swój udział w szlachetnej i niosącej nadzieję akcji
EWA INN: Jak znalazłeś się w tym ogólnopolskim projekcie?
RAFAŁ POGORZELSKI: Dzięki jednemu z artystów z Warszawy Arturowi Łąckiemu (Soberman), który zaprosił mnie do współpracy. Po rozmowach z organizatorami Grzegorz i Michał stwierdzili, że będę nie tylko jednym z wykonawców, ale również współorganizatorem projektu. To dla mnie ogromna przyjemność i zaszczyt.
Bierzesz udział w wielu koncertach charytatywnych, w czasie których można posłuchać jak rapujesz.
Tak staram się w miarę możliwości pomagać przez koncerty charytatywne i inne tego typu eventy, bo to jest ważne, a jednocześnie fajne. Bezinteresowność stawiam zawsze na pierwszym miejscu.
Czy możesz powiedzieć o sobie „jestem raperem”?
Oczywiście, że tak. Nie jestem piosenkarzem, bo śpiewać nie potrafię.
Pytam o rap, ponieważ Ścieżka Ratunkowa na nim właśnie się opiera. Utwór, który powstanie, będzie połączeniem wielu „wykonów” poszczególnych raperów. Rap, nie ma co ukrywać, bywa ostry, a teksty często są ozdabiane wulgaryzmami. Można nawet spotkać się z teorią, że wulgaryzmy są nieodłącznym elementem rapu. A my mamy do czynienia z akcją charytatywną na rzecz chorych dzieciaczków. Więc wypada być grzecznym, dobierając repertuar do Ścieżki Ratunkowej. Czy zaproszeni wykonawcy otrzymali jakieś wytyczne odnośnie tekstów swoich utworów?
Ścieżka Ratunkowa ma charakter tylko i wyłącznie charytatywny, w głównej mierze oparty jest na rapie, jednak pojawią się też artyści, którzy z rapem nie mają zbyt wiele wspólnego. Mogę obiecać, że nie będzie ani jednego wulgaryzmu w tym utworze, to jest wymóg konieczny. Dostałem takie same wytyczne, jak każdy uczestnik tej akcji. Nie ma dla nikogo taryfy ulgowej.
Skoro więc mowa o twoim wkładzie w utwór, to zdradzisz nam dziś, o czym rapujesz dla Ścieżki?
Tematyką całego utworu jest motywacja dla dzieci w walce z nowotworem.
Jak rozumiem dostałeś konkretny „bit”, czyli ścieżkę dźwiękową i do niej nagrałeś swój wokal, tak?
Tak, otrzymałem bit.
Gdzie nagrywałeś swój kawałek dla Ścieżki?
Wokal został nagrany w Starway Studio w Sosnowcu. Właściciel tego studia na potrzeby akcji charytatywnej zrezygnował z jakichkolwiek opłat za nagranie.
Czy Ścieżka Życia to tylko dźwięk czy będzie do tego nagrany teledysk?
Jest w planach stworzenie do tego teledysku.
Słyszałam też, że ma powstać krążek CD z nagraniem.
To są dalekosiężne plany, na razie skupiamy się na nagraniach i na klipie, gdy już to zostanie ukończone, to można pomyśleć o płycie.
Powróćmy jeszcze do samej akcji. Ścieżka Życia to nie tylko wspaniała akcja charytatywna, ale to także nietuzinkowe wydarzenie muzyczne. Ponoć utwór, który dzięki wam wszystkim powstaje, to 60 minut muzyki i 60 wykonawców. Zapowiada się więc nowy rekord Polski, a może i świata. Wiem, że pierwotnie twórcy akcji chcieli oficjalnie zgłosić rekord wśród utworów hiphopowych. Czy to aktualne?
Tak, mieliśmy to faktycznie w planach, jednak rezygnujemy z tego pomysłu. Wolimy, żeby pieniądze, które pierwotnie chcieliśmy przeznaczyć na opłaty dotyczące zgłoszenia rekordu, zostały przekazane dzieciakom. Liczy się przecież każdy grosz, który może pomóc małym pacjentom. Rekord muzyczny to tylko przygoda.
To powiedz, kiedy świat pozna efekty tej muzycznej przygody? Na kiedy planujecie premierę Ścieżki Ratunkowej?
Oficjalna data to 1 czerwca 2021 roku.
Piękna data, to przecież Dzień Dziecka. Pytanie więc a propos dzieci. Na czym ma polegać pomoc dla nich? Promując teledysk, będziecie zachęcać do wpłat na konto bankowe Fundacji, tak?
– Tak, ale właściwie już dziś zachęcamy do pomocy Fundacji. W każdej chwili można wpłacać dowolne sumy do „skarbonki” lub bezpośrednio na konto Fundacji.
W takim razie czekamy na premierę Ścieżki Ratunkowej i życzymy dużego zainteresowania darczyńców, którzy hojnie wesprą podopiecznych Fundacji „Na Ratunek Dzieciom Z Chorobą Nowotworową”.
– Gorąco w to wierzę, że znajdzie się dużo ludzi dobrej woli. Dziękuję przy okazji wszystkim wspierającym ten projekt osobom oraz patronom medialnym za bezinteresowną pomoc w promocji Ścieżki Ratunkowa.
Dziękuję za rozmowę.