Mammobus na Załężu – bezpłatne badanie dla pań 50+
18 czerwca 2022 roku na placu kościelnym kościoła pw. św. Józefa w Katowicach Załężu stanie mammobus, w którym panie będą mogły bezpłatnie przeprowadzić mammografię. Przyjazd Mammobusa nastąpi przy okazji „II Dzielnicowej Senioriady – zdrowo, bezpiecznie i solidarnie” dedykowanej załęskim seniorom.
Placówka medyczna Salve Medica przyjęła zaproszenie Portalu Katowice-Załęże.pl do współpracy, dzięki czemu w Mammobusie, który odwiedzi Załęże, zostanie przeprowadzone badanie mammografii wśród chętnych pań w wieku 50 – 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie korzystały z bezpłatnej mammografii. Aby usprawnić czerwcową akcję, należy umówić się wcześniej telefonicznie pod numerem telefonu 42 254 64 17, tam również można uzyskać wszelkie odpowiedzi na pytania dotyczące badania.
Przyjazd mammobusa na Załęże to świetna okazja, aby przeprowadzić ważne dla zdrowia kobiet badanie. Przy okazji Senioriady, która propaguje m.in. troskę o zdrowie, warto zbadać się profilaktycznie w Mammobusie, który od godziny 10:00 do 17:00 będzie do dyspozycji pań po 50-tce. Badania wykonywane będą w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi i refundowane zostaną przez NFZ.
Mammografia – na czym polega badanie
Mammografia to radiologiczna metoda badania piersi, polegająca na wykonaniu dwóch ekspozycji dla każdej z nich. Zastosowanie nowoczesnego sprzętu diagnostycznego sprawia, że dawka promieniowania podczas takiego badania jest bardzo niewielka i zbliżona do dawki otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba. Ponadto, jest jedną z najskuteczniejszych metod wykrywania zmian w piersiach.
Najważniejszą częścią badania jest pozycjonowanie, czyli prawidłowe ułożenie piersi. Badanie mammograficzne wymaga ucisku, dzięki czemu otrzymujemy wysokiej jakości zdjęcia, eliminując wszelkie nieczytelne obrazy spowodowane ruchem. Odpowiedni ucisk piersi zmniejsza również dawkę promieniowania, co daje bezpieczeństwo i minimalizuje narażenie ciała kobiety na skutki uboczne, jakie mogą wystąpić po nadmiernym napromieniowaniu. W trakcie badania każda z piersi umieszczana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku. Ucisk trwa zaledwie kilka sekund. Ważne, aby w tym czasie pozostać bez ruchu. Pozwala to uzyskać po dwa obrazy dla każdej piersi. Powstałe w ten sposób zdjęcia, są analizowane przez specjalistów – lekarzy radiologów.