Słowo się rzekło, prace ruszyły. Plac po Klopsiku pięknieje
O placu pomiędzy ulicą Pośpiecha, Ledóchowkiego i Gliwicką pisaliśmy pod koniec zeszłego roku. Po wielu latach starań ze strony mieszkańców Załęża, w końcu powstanie tam przestrzeń o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym.
Miało to nastąpić już minionej jesieni. Jednak przeszkody techniczne i pogodowe kazały czekać wykonawcom na kontynuację prac do wiosny. Mariusz Małachowski z Zakład Zieleni Miejskiej tłumaczył wtedy: – Prace zgodnie z umową na ul. Gliwickiej/Pośpiecha powinny zakończyć się 30 listopada 2018 roku. Z uwagi na prace nad muralem oraz dostawę gabionów ogrodzeniowych, jak również nasadzeń, mogą zostać przedłużone. Co do terminu istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasadzenia zakończymy wczesną wiosną.
Zima szybko minęła, czujemy już powiew wiosny, dlatego wróciliśmy do Zakładu Zieleni Miejskiej z pytaniem o plac po barze Klopsik. Pan Małachowski odpowiedział nam: – Z uwagi na pogodę, przedłużono termin wykonania zadania. Wznowienie prac planujemy około 15 marca br. Wykonanie najpóźniej do 31 maja 2019 roku.
Słowo się rzekło, prace ruszyły
Z ogromną satysfakcją przyjęliśmy fakt, że prace rozpoczęły się zgodnie z zapowiedziami, a nawet wcześniej, gdy tylko pogoda na to pozwoliła. Dziś byliśmy na placu budowy, która nabiera rumieńców. Plac od strony Gliwickiej przypomina jeszcze rozległe kretowisko, jednak od strony ulicy Pośpiecha widać już zarysy chodników, alejek i klombów. Pojawiły się pierwsze nasadzenia – według naszej oceny są to krzewy róż, które zapewne zachwycą kwiatami już tego lata.
Co dla mieszkańców?
Docelowo miejsce to ma obfitować w zieleń, wśród której znajdą się graby pospolite, wokół których będą rosły berberysy Thunberga, a między nimi cisy pospolite. Ponadto zostaną posadzone śliwy wiśniowe, bluszcz pospolity i pnące hortensje, a południową część placu ozdobi różany kwietnik. W części centralnej będą królować piękne trawy ozdobne: miskant chiński i rozplenica japońska.
Prócz zieleni znajdą się tam też chodniczki, ozdobny z betonu architektonicznego, wygodne ławki i kosze, a całość zostanie otoczona ogrodzeniem panelowym, z czego część paneli wypełniona zostanie grysem granitowym. Teren dostępny będzie także dla osób niepełnosprawnych.
Przeczytaj także: „Klopsik Plac, czyli o tym co było i co będzie na miejscu dawnego baru„