Budżet Obywatelski finansową ofiarą pandemii

Nie tak dawno pełni entuzjazmu lokalni społecznicy złożyli wnioski do Budżetu Obywatelskiego. Praca nad wnioskami obfitowała między innymi pieczołowitymi analizami i kalkulacjami, wszystko po to, by zmieścić dany projekt w dopuszczalnym limicie wydatków. Liczyli liczyli i, jak się okazało, przeliczyli się.

Z Urzędu Miasta Katowice nadeszły niedobre wieści dla niektórych wnioskodawców projektów VII edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Pewnie część z nich gdzieś z tyłu głowy miało obawę, że to może nastąpić i przeczucie to ich nie zawiodło. Otóż w związku z cięciami finansów publicznych, będącymi następstwem pandemii, Budżet Obywatelski również został zmniejszony. Uległy zmianie podziały kwot dla poszczególnych projektów.

Mniejsza pula również dla Załęża

Jaka jest wysokość cięcia Budżetu? To aż 5 milionów złotych. O tyle mniej dostaną mieszkańcy Katowic na realizacje ich pomysłów, dzięki którym nasze miasto mogłoby być piękniejsze, funkcjonalniejsze i bezpieczniejsze. 

Dla Załęża obecnie ogólna pula środków to 448 508 zl (przed zmianami: 635 977 zł), a maksymalna wartość pojedynczego projektu to 269 105 zl (przed zmianami: 381 586 zł). Tak więc w przypadku projektów, których wartość przekroczyła dopuszczalną wartość projektu, Miasto wspólne z Wnioskodawcami będzie wypracować kompromisowe rozwiązania ograniczające koszt tych zadań, aby zmieścić się w nowo określonych limitach. Będzie wtedy konieczna na przykład zmiana zakresu zadania czy też innego doboru materiałów itp. Część wnioskodawców winna więc spodziewać się kontaktu ze strony przedstawicieli komórek weryfikujących wnioski w celu modyfikacji wniosków.

Nie zmieniła się natomiast pula środków dla zadań ogólnomiejskich, i nadal wynosi 3 miliony, a właściwie, żeby być precyzyjnym: 2 999 999 zł.

A co z Zielonym Budżetem?

Zielony Budżet – nowość, która wystartowała w tym roku. Wraz z jego pojawieniem nastąpiła wielka radość dla zielonych społeczników, którzy zapałali nadzieją na realizacje ze strony Miasta ich zielonych pomysłów. I znów w ruch poszły kalkulatory i znów wyceniono projekty i znów wysłano sporo wniosków. Teraz okazuje się, że również w Zielonym Budżecie nastąpiły niemałe cięcia z 5 milionów do 3 milionów złotych.

Dla Załęża ogólna pula środków to 89 702 zl (przed zmianami: 149 503 zł), a maksymalna wartość pojedynczego projektu to 53 821 zl (przed zmianami 89 702 zł). Tak więc i tu wnioskodawcy najdroższych projektów muszą liczyć się z koniecznością modyfikacji swoich zielonych projektów.

W wypadku Zielonego Budżetu zmieniła się także pula środków dla zadań ogólnomiejskich. Przed zmiana było to 999 997 zł, a teraz pozostało 599 997 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *